KOŠICE – Okolo 20 percent kliešťov na Slovensku je podľa aktuálnych výskumov parazitológov v tomto roku infikovaných baktériami lymeskej boreliózy. Ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša z nakazeného kliešťa, môže spôsobiť zápal kĺbov a prejaviť sa môže aj v nervovej alebo kožnej forme.
„Podľa výskumov k nákaze hostiteľa dochádza až 24 hodín po prisatí kliešťa, niektoré zdroje uvádzajú až 48 hodín,“ povedal vedúci oddelenia prírodne ohniskových nákaz Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Branislav Peťko.
Základným prvkom ochrany pred lymeskou boreliózou je po prechádzkach v prírode prezrieť si záhyby kože, v ktorých sa kliešť najradšej prisaje.
Ročne u nás lymeskú boreliózu diagnostikujú u 600 až 800 ľudí.
Ďalším závažným ochorením, ktorého pôvodcom je kliešť obyčajný, je kliešťová encefalitída. Ročne na ňu na Slovensku ochorie okolo 100 ľudí, pritom až 80 z nich po vypití surového kozieho mlieka alebo konzumácii potravín s jeho prídavkom. „Koza do mlieka vylučuje nebezpečný vírus. Po vypití takého mlieka však nie každý ochorie. Náchylný na ochorenie je najmä oslabený organizmus,“ uviedol Peťko s tým, že prevarené kozie mlieko je bezpečné.
Na Slovensku je kliešťovou encefalitídou infikovaný jeden kliešť z tisícky, pričom nakazené kliešte sa vyskytujú najčastejšie na západnom Slovensku. (sita)