K prvým dvom lastovičkám pribudne v nasledujúcich týždňoch ešte herňa v St.Gallene a Bazileji a 15 takzvaných kasín B, poskytujúcich obmedzené možnosti hrania. Celkový počet 22 kasín je z hľadiska hustoty obyvateľstva druhým najväčším na svete - na jednu herňu pripadne štatisticky 315 000 obyvateľov. Väčší počet herní na počet obyvateľov má už len Monako.
V kasínach však vyhrá najviac Švajčiarsko. Približne 40 až 60 percent výnosu z hier putuje do štátnej pokladnice na zabezpečenie starobných a pozostalostných dôchodkov. Švajčiarski ekonómovia vyrátali, že herne by mali v prvom roku dodať do štátnej pokladnice okolo 150 miliónov frankov, po piatich rokoch by sa mala táto suma zdvojnásobiť.
Práve vysoké príjmy z kasín boli príčinou toho, že švajčiarska vláda sa rozhodla v jesenných mesiacoch uplynulého roka udeliť 22 licencií na prevádzkovanie herní a zrušiť prísny zákaz hrania. Pokiaľ si chceli Švajčiari v minulosti zahrať, odchádzali do cudziny, najviac do Rakúska a Talianska.
Švajčiarska bulvárna tlač už upozornila na nebezpečenstvo, že v novootvorených kasínach môže svoje peniaze prepierať ruská mafia. Yves Rossier zo Švajčiarskej komisie pre kasína však ubezpečil, že takáto možnosť je vylúčená a prevádzkovanie riskantných hier je pod stálou kontrolou. (tasr)