
Čínsky prezident Ťiang Ce-min pod čínskou a hongkonskou zástavou. FOTO - ČTK/AP
Pochvaly o hladkom odovzdaní moci a dobrej práci miestnej vlády boli len povinnou krasojazdou.
Pochmúrnu náladu počas prísahy hongkonského lídra Tunga Chee Hwa, ktorý začína druhé päťročné obdobie, dokresľovali ťažké búrkové mraky a demonštrácia, na ktorej ľudia neďaleko od slávnostnej ceremónie protestovali proti porušovaniu ľudských práv aj ekonomickému poklesu.
Ako teda vyzerá Hongkong päť rokov „po“? Je v ňom menej peňazí aj pracovných miest a je zadlžený. Pre vystihnutie celkovej nálady sa zrejme najlepšie hodí pojem „blbá nálada“. Hongkong bol roky postavený na raste, obchodníckej chamtivosti a imidži úspechu - posledné roky sú ale pravým opakom. Zdanlivo neotrasiteľné sebavedomie jeho obyvateľov sa vytratilo.
„Kedysi boli v piatok moji zákazníci na záver pracovného týždňa šťastní. Teraz vyzerajú utrápene,“ sťažuje sa miestny taxikár. Jeho postreh najlepšie vystihuje veľkú zmenu v nálade 6,8 milióna obyvateľov.
Kedysi neustále rastúca a najdrahšia ekonomika na svete strmhlavo zletela dolu takmer hneď potom, ako povedal posledné zbohom britský guvernér Chris Patten.
Ťažká finančná kríza, ktorá zasiahla juhovýchodnú Áziu v druhej polovici deväťdesiatych rokov, sa nevyhla ani Hongkongu. Dorazila tam len tri mesiace potom ako prebral moc Tung. Pred odovzdaním Číne si Tung s rodinou vyšli na večeru aj štyrikrát za týždeň. Teraz len raz. Ekonomika je slabá a taxikári majú málo zákazníkov.
Počet rodín žijúcich pod hranicou životného minima sa od polovice deväťdesiatych rokov zdvojnásobil. Príjem 480 dolárov sa môže zdať mnohým ľuďom ohromujúci. Na jednom z najdrahších miest na svete s tým len sotva vyžijete. Nezamestnanosť sa vyšplhala na rekordných 7,4 percenta. Neprejde deň, aby niektorá spoločnosť nevyhlásila bankrot.
Snáď najviac utrpeli majitelia nehnuteľností. „Môj príbeh je tragický. Pred odovzdaním mal môj celkový majetok hodnotu 1,28 milióna dolárov. Teraz mám obrovské dlhy,“ hovorí Ming Chan. Zažil strmý vzostup aj pád. Nehnuteľnosť, ktorú kúpil v roku 1996 za 2,5 milióna hongkonských dolárov, predal minulý rok len za milión.
V tejto kolektívnej atmosfére neúspechu a osobných tragédií sa mnohým zdá ako najjednoduchšie riešenie samovražda. Len minulý rok zvolilo dobrovoľný odchod zo sveta 1000 ľudí. (reuters, mch)