
Maďarský premiér pred dvomi týždňami v parlamente priznal, že bol agentom kontrarozviedky v rokoch 1977 až 1982, v čase, keď pôsobil na ministerstve financií. FOTO – ARCHÍV
Koalícia socialistov so slobodnými demokratmi ostala jednotná a odvolanie premiérovi nehrozí. Diskusie o morálke v politike však celkom pohltili politické dianie v uplynulých týždňoch a zdržujú aj tempo ambiciózneho stodňového programu vlády.
Poslednú bodku za aférou má urobiť v týchto dňoch prezident Ferenc Mádl. Pozval si k sebe šéfov všetkých najsilnejších politických strán. Medgyessy, s ktorým diskutoval v piatok, tvrdil, že prezident v súčasnej situácii „nemá žiadnu úlohu, pretože nejde o koaličnú krízu“. Šéf opozičnej strany Fidesz, naopak, hovoril o prezidentovom rozhorčení. Mádl by si vraj rozmyslel, či poveriť Medgyessyho vytvorením vlády, keby poznal jeho minulosť.
Mádla zvolil parlament v strede vládneho cyklu strany Fidesz konsenzom. Prezidentova úloha v maďarskom politickom systéme je viac-menej symbolická. V postkomunistickom Maďarsku túto funkciu ako prvý zastával Árpád Göncz. Z politicky bezvýznamného postu urobil akési „svedomie“ národa. Mádlov prejav by preto mohol udať tón – či sa má aféra ďalej riešiť, alebo treba situáciu upokojiť a zabudnúť.
Za necelý mesiac od prepuknutia sa v maďarských médiách dôkladne prediskutovali všetky aspekty problému. Jedni tvrdia, že úloha agenta kontrarozviedky a premiéra sú „morálne nezlučiteľné“, iní, že opozičná strana Fidesz, ktorá sa nezmierila s volebnou porážkou, chce dávkovať jed po kvapkách.
„Morálny postoj“ v afére dnes reprezentujú strany predchádzajúcej pravicovej vlády Viktora Orbána – aj keď sa nepriznávajú, že informácie a zverejnené tajné dokumenty nepochádzajú z ich zdrojov. Oni sú tí „čistí“, ktorí prví obrátili list za komunistickou minulosťou.
Podľa Fidesz Medgyessyho úloha v kontrarozviedke nie je jasná. On sám tvrdí, že mal iba ochrániť údaje finančného charakteru pred Sovietmi – pre Fidesz však bol dvojakým agentom a spolupracoval aj s maďarskou verziou ŠtB – oddelením III/III ministerstva vnútra. Je to jednoducho „agent a súdruh D-209“, tvrdia orbánovci.
Socialisti vychádzajú z toho, že Medgyessymu zákon nenariaďuje odstúpiť a v priznaní minulosti mu bránila nálepka štátneho tajomstva. Aférou sa vraj len isté politické kruhy pokúšajú prekričať iné aféry – ktoré sú problémom súčasnosti oveľa bližšie: udiali sa nie vo vzdialených 70. rokoch, ale v uplynulých štyroch rokoch. Tvrdia, že morálne „čistá“ pravica sa za štyri roky skompromitovala viac než dosť.
V každom prípade sa zdržal stodňový program – parlament bol nútený namiesto rozpočtových zmien rokovať o modifikácii zákona o agentoch. Zákon z roku 1994 predpokladá lustrácie politikov, ale teraz Medgyessy navrhuje zverejnenie celého zoznamu spolupracovníkov oddelenia III/III. Premiér sa navyše minulý týždeň vrátil domov zo Sevilly s ubezpečením, že Európu jeho minulosť nezaujíma.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ