Za znásilnenie si zločinec zaslúži vykastrovať. To nie je výkrik zo stredoveku. Je to návrh predstaviteľa jednej z koaličných strán konzervatívnej vlády talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. S polemickou požiadavkou vystúpil čelný predstaviteľ Ligy Severu a podpredseda Senátu Roberto Calderoli.
Známy excentrik Calderoli rozprúdil mediálnu debatu, keď vyhlásil, že k myšlienke kastrácie násilníkov dospel po tom, ako sa v severotalianskom Miláne odohralo niekoľko prípadov znásilnenia. „Počas jedného týždňa znásilnili štyri ženy a čírou náhodou boli útočníkmi ľudia, ktorí nepochádzajú z Európskej únie,“ napísal Calderoli, koordinátor národného sekretariátu Ligy Severu, ktorý vždy najviac poukazuje na tie prípady násilia, ktorého sa dopúšťajú cudzinci. Podobne zmýšľa aj jeho šéf Umberto Bossi, ktorý v kabinete premiéra Berlusconiho zastáva funkciu ministra pre reformy.
„Toto je netolerovateľný stav,“ píše Calderoli v návrhu. Ako jediné riešenie navrhuje, aby „delikventov fyzicky kastrovali“. Hovorí, že kedysi sa hovorilo o chemickej kastrácii. „Ja osobne sa staviam na stranu jednoduchších riešení: kastrovať nožnicami a nemusia byť ani sterilizované,“ píše znalecky podpredseda Senátu.
Calderoli duchaplne vopred myslel aj na oponentov a kritikov. „Už teraz vidím tých laikov a katolíkov, ktorí minimalizujú vážnosť tohto fenoménu. Zdá sa, že stoja na strane delikventov namiesto toho, aby prejavili solidaritu obetiam a zamysleli sa nad spôsobom, ako zabrániť opakovaniu násilníckych činov,“ píše Calderoli.
Sám si kladie otázku, ako sa budú kritici pozerať na jeho návrh. „Vari by bolo pre nich lepšie, aby znásilnili ich ženy, dcéry alebo sestry?“
Za nápadom, ktorý svojho času zavádzali nacisti, sa podľa talianskych komentátorov neskrýva nič iné ako Calderoliho snaha upútať pozornosť. Ak sa dá, tak aj za hranicami. Spolu s Umbertom Bossim sa mu to naposledy podarilo na jar, keď taliansky Senát schválil azda najprísnejší prisťahovalecký zákon v Európe.
Iní znalci talianskych pomerov hovoria, že Calderoliho výpady netreba brať vážne. Zhodujú sa, že ide o klasický prejav „špageti-demokracie“, ktorá nebude normálna dovtedy, kým sa budú okolo Berlusconiho objavovať také „zjavenia“ ako xenofób Umberto Bossi, ktorý doslova zišiel z lazov, aby v Ríme robil „veľkú“ politiku.
Okrem Ligy Severu je na Apeninskom polostrove známym „národniarom“ aj Gianfranco Fini, priamy dedič starej neofašistickej strany. Ten sa však pri dvojici Bossi-Calderoli javí ako rodený demokrat.
(taa)