
Americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte. FOTO - ČTK/AP
SARAJEVO, HAAG – Spojené štáty včera znovu ukázali svaly. Vetovaním rozhodnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o predĺžení misie v Bosne ukázali, že ich názor má aspoň takú váhu ako ďalších štrnástich členov BR.
Predĺženie misie povolia len pod podmienkou, ak OSN zariadi, aby amerických vojakov a mierových pozorovateľov nemohol stíhať čerstvo otvorený Medzinárodný trestný tribunál (ICC) pre vojnové zločiny, genocídu a hrubé porušovanie ľudských práv.
Rozhodnutie o budúcnosti misie včera dočasne predĺžili na 72 hodín. Ak sa nepodarí rýchlo nájsť náhradné riešenie, policajti OSN v Bosne sa môžu začať baliť.
V Bosne a v Kosove slúži v mierových operáciách OSN pod velením NATO asi 8-tisíc amerických vojakov. Priamo pod kontrolou OSN je tam približne 600 Američanov, v Bosne 46. Spojené štáty financujú viac ako štvrtinu nákladov misií. Američania majú dominantné postavenie vo veliteľských a v spravodajských štruktúrach.
Jednotky SFOR nie sú právne viazané rozhodnutiami Bezpečnostnej rady. Jednotlivé štáty však len nerady nechávajú svojich vojakov v konfliktných oblastiach bez požehnania nadnárodným subjektom.
Zrušenie misie v Bosne by znamenalo, že proces obnovovania normálneho života v oblasti zamrzne pred zavŕšením svojich úloh. V Bosne sa majú v októbri konať parlamentné voľby. Bez úspešnej policajnej reformy bude ich priebeh ohrozený.
Washington tvrdí, že veto použil len „s krajnou ľútosťou“ na ochranu svojich ľudí. V krajinách, kde sú americké jednotky nasadené, im vraj hrozia spolitizované udania na trestný tribunál, ktoré by boli v rozpore s americkým zákonodarstvom. Žiada teda plošné ospravedlnenie z jurisdikcie nového súdu. „S našou globálnou zodpovednosťou sme stále špeciálnym terčom a naše rozhodnutia nemôže preverovať súd, ktorého právomoc neuznávame,“ povedal americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte.
Analytici však vyhlasujú, že toto nebezpečenstvo je mizivé, lebo tribunál môže prerokúvať len prípady, ktoré nechcú alebo nemôžu riešiť domáce súdy. Odmietanie tribunálu je vraj pre Spojené štáty jednoducho príležitosťou na demonštráciu sily.
„Toto nie je o zraniteľnosti Američanov v mierových operáciách,“ povedal Richard Dicker z organizácie Human Rights Watch pre denník The New York Times. „Spojené štáty chcú zneužiť Bezpečnostnú radu ako baranidlo proti integrite zmluvy o trestnom tribunáli.“
Ak OSN povolí Američanom výnimku, môžu vytvoriť precedens, ktorý zmení výklad medzinárodných zmlúv. „Svet si nemôže dovoliť Bezpečnostnú radu v hlbokom rozpore,“ reagoval na situáciu generálny tajomník OSN Kofi Annan. Predčasné ukončenie misie totiž vyšle do sveta signál, že medzinárodný záujem o vojnou zničený Balkán sa znižuje. A to nikto nechce.
Spojené štáty si však zatiaľ svojím postojom k tribunálu a Bosne ničia svoju reputáciu veľmoci-mierotvorcu. (zo, tasr)
Globálny trestný súd
Medzinárodný trestný tribunál (ICC) oficiálne vznikol včera v Haagu na základe zmluvného konsenzu stovky krajín sveta. Súd bude pojednávať o hrubých porušeniach ľudských práv jednotlivcov spáchaných len po 1. júli 2002.
Jeho pôsobnosť je viazaná na občanov a územie štátov, ktoré pristúpili k dohode. (zo)