NEW YORK – Mierové misie OSN sú ohrozené. Spojené štáty pohrozili, že sa z nich stiahnu. Bez Američanov by však mierotvorcovia neboli schopní plniť svoje poslanie.
Situácia je dramatická. Svet má už len necelé tri dni na to, aby Američanov presvedčil a udržal tak mierovú misiu OSN v Bosne. V nedeľu v noci totiž Amerika vetovala jej predĺženie. Bezpečnostná rada OSN si vybrala ešte tri dni. Všetci dúfajú, že sa s Washingtonom dohodnú.
Dôvodom amerického postoja je Medzinárodný trestný súd, ktorý oficiálne vznikol včera. Američania nechcú, aby súdil aj ich vojakov, ktorí sa snažia o mier v cudzine. Obávajú sa, že by sa stali obeťou politicky motivovaných súdov.
V hre o Bosnu a medzinárodný súd Američania počítajú s časom. Aj preto odmietli predĺžiť misiu v Bosne o pol roka.
Veria, že tlak, ktorý na spojencov vytvorili, ich prinúti ustúpiť. Už včera sa narýchlo stretli veľvyslanci členských krajín NATO. V aliancii chcú hovoriť, čo sa stane potom, ak Američania skutočne z mierových misií OSN odídu.
Podľa mnohých je to príležitosť pre Európu, aby konečne ukázala, že to so svojím podielom na svetovej bezpečnosti myslí vážne.
Američania ale Balkán upokojujú: naše veto misii OSN v Bosne neznamená, že celkom odídeme. (kos)