
Ženy zo Srebrenice ukazujú dlhý zoznam obetí masakier, ktorých sa v srebrenickej enkláve dopustili srbské vojská počas vojny na Balkáne. Myšlienkou ICC bolo súdiť páchateľov podobných zločinov. FOTO - ARCHÍV
aj amerických mierotvorcov. V opačnom prípade sú dokonca pripravení zablokovať predĺženie misie OSN v Bosne.
Tvorcovia tribunálu tvrdia, že Spojené štáty prostredníctvom vynucovania imunity pre svojich predstaviteľov útočia na samotnú podstatu celosvetového trestného tribunálu. „Americký návrh by vyslal nebezpečný signál, že mieroví pozorovatelia stoja nad zákonom, aj keby spáchali zverstvo. Nikto nesmie byť imúnny proti možnosti stíhania za spáchanie genocídy či vojnového zločinu,“ vyhlásil predseda Koalície za ICC William Pace v otvorenom liste Bezpečnostnej rade OSN.
Američania sa vraj obávajú, že ich ľudia sa môžu stať „obeťou frivolného a politicky motivovaného prenasledovania“.
OSN sa musí o predľžení bosnianskej misie rozhodnúť do nedeľnej polnoci. Spojeným štátom časová tieseň hrá do karát.
V prípade misie OSN vo vojnou zruinovanej Bosne ide aj o peniaze: Spojené štáty financujú štvrtinu jej rozpočtu. V oblasti pritom ešte tlejú iskry etnického konfliktu, hospodárstvo sa iba začalo zviechať a státisíce ľudí v produktívnom veku opustili krajinu. „Keď si pomyslíte, čo všetko ľudia z Bosny museli prekonať za posledných desať rokov, je hanbou vidieť, ako sa Spojené štáty sťahujú,“ povedal pre BBC Richard Dicker z organizácie Human Rights Watch.
Dohodu o vzniku globálneho trestného súdu ratifikovalo už 69 štátov a 100 ďalších ju potvrdilo podpisom a chystá sa na ratifikáciu. Pôvodne bolo medzi podpismi aj meno amerického prezidenta Billa Clintona. Keď ho však vymenil George Bush, podpis zrušil. Uviedol dva dôvody: tribunál by mohol obmedziť zvrchovanosť USA a spôsobiť neoprávnené prenasledovanie amerických jednotiek rozmiestnených po svete. Odvtedy rozhnevaní prívrženci ICC Spojené štáty obviňujú, že chcú z hegemonických pohnútok poškodiť medzinárodný tribunál ešte pred jeho narodením.
Kým radikáli stoja nezmieriteľne na oboch stranách konfliktu, desiatky pragmatických pracovníkov OSN sa snažia nájsť kompromis. Niektorí americkí diplomati navrhujú, aby boli z jurisdikcie tribunálu vyňatí len mierotvorcovia z krajín, ktoré nepodpísali dohodu o ICC. Podľa Britov a Francúzov by zase mali mať mierotvorcovia predvolaní pred ICC 12-mesačnú lehotu, počas ktorej by sa mohli dostať do domovských krajín a zabezpečiť si právnu ochranu. Zmier je však v nedohľadne a tribunálu pre hrubé porušovanie ľudských práv hrozí zmrzačenie priamo od Spojených štátov - kolísky demokracie. (zo, reuters)