Vlaňajší laureát výročnej Ceny Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska Milan Šútovec si pri jej preberaní želal, aby sa tejto pocty po historiografických a esejistických prácach konečne dožila už aj beletria. Úplne mu to nevyšlo, ale knižka GUnaGU Remix, za ktorú si včera prevzal spomínanú cenu Viliam Klimáček, k tomu nemá ďaleko, veď popri divadelných textoch sú v nej aj básničky, poviedky a všeličo iné, čo sa v divadle zrodilo. Proste remix zo šestnásťročnej tvorby bratislavského Divadla GUnaGU.
„Beriem to ako ohromnú satisfakciu divadelnej literatúry, pretože si dávno myslím, že texty písané pre divadlo literatúrou sú,“ hovorí Viliam Klimáček. „Je to súčasne ocenenie celej existencie nášho divadla, ktoré vždy zámerne pracovalo s textom a so slovami a hľadalo nejaký jazyk, ktorý by čo najadekvátnejšie vyjadril, čo žijeme. Vždy sa to však snažilo vyjadriť s nadhľadom a humorom, a práve ocenenie humoru je tretím dôvodom radosti z tejto ceny, keďže on je vždy, a na Slovensku osobitne, trošku podozrivou kategóriou v literatúre. Akoby to, čo je hovorené s humorom, nebolo takzvane závažné.“
Klimáčkovi sa ocenenia nevyhýbajú, len nedávno si v Prahe opäť vychutnal triumf pri udeľovaní Cien Alfréda Radoka, tentoraz za text Čechov Boxer, ktorý v GUnaGU chystajú na október. „Ale Cena AOSS zďaleka nie je len moja, v knižke sú sólové i kolektívne texty Ivana Mizeru, Vlada Baleka, Oľgy Belešovej i Aleša Votavu,“ zdôrazňuje. Tvrdenie o tímovej práci, ktorá je typická pre divadlo a pre GUnaGU zvlášť, znásobuje aj grafická úprava Juraja Demoviča a Ivany Potočkovej v duchu gunagovských plagátov i kolektívna spolupráca vydavateľov - Divadelného ústavu a L.C.A. Kaliho Bagalu.
Zo svojich knižiek si najviac váži Váňu Krutova, o to viac ho prekvapilo udelenie ceny remixu. „Ani vo sne mi to nenapadlo.“ Vie si predstaviť, že z oblasti divadla hraného by ju dostal autorský tím Stoky, kým z divadla zatiaľ viac literárneho alebo z textov prezentovaných v rozhlasovej rovine Tomáš Horváth.
Každopádne považuje vstup divadelnej literatúry do spoločnosti laureátov Ceny AOSS za zaujímavý precedens, no priekopníkom sa necíti. „Tento záslužný prívlastok patrí porote.“
ALEXANDER BALOGH