Na najkvalitnejšie obsadenom šachovom turnaji u nás – medzinárodných majstrovstvách Slovenska, ktoré sa v stredu začali v rekreačnom stredisku Kaskády pri Galante, je nasadenou dvojkou Sergej Movsesian. Tento 23-ročný hráč svetovej špičky sa narodil 3. novembra 1978 v Tbilisi. Rodený Gruzínec arménskej národnosti po rozpade Sovietskeho zväzu prijal aj s rodinou arménske občianstvo, ale v novej vlasti sa dlho nezdržal. Od roku 1996 žije v Pardubiciach. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí účasť vo štvrťfinále majstrovstiev sveta.
Pravidlá FIDE umožňujú s určitými obmedzeniami reprezentovať krajinu aj šachistom, ktorí nemajú jej občianstvo. Stačí byť na FIDE registrovaný za príslušnú federáciu a nehrať posledné tri roky za iný reprezentačný výber. Túto možnosť využil aj Sergej a reprezentoval na všetkých významných podujatiach Českú republiku. Problémy mu však robil jeho arménsky pas. Okrem pravidelného zdržania na hraniciach si takmer do každej krajiny musel vybavovať víza a pri svojej šachovej aktivite mal rýchlo plný pas a musel ho meniť. To však v Arménsku nie je zďaleka taký jednoduchý proces ako u nás, a keď ho Sergej absolvoval naposledy, strávil v Arménsku nedobrovoľne niekoľko mesiacov.
„Už nikdy by som nechcel niečo podobné zažiť, naopak, som pevne rozhodnutý už sa tam nevrátiť.“ Usiloval sa získať české občianstvo, čo bolo logické, keďže žije v Pardubiciach a reprezentoval Českú republiku. Ani po viacnásobných pokusoch však české občianstvo nedostal. V septembri 2001 mu prezident SŠZ ponúkol pomoc pri vybavení slovenského občianstva. Sergej súhlasil. „Poradil som sa s najbližšími a bol som prekvapený, že úplne jednoznačne povedali, aby som neváhal a využil príležitosť,“ spomína.
Koncom januára tohto roku Sergej Movsesian oficiálne požiadal o slovenské občianstvo. Ministerstvo vnútra v jeho prípade zohľadnilo nielen dlhodobý prínos pre slovenskú reprezentáciu, ale aj jeho perfektnú znalosť slovenského jazyka. So všetkými úradníkmi komunikoval dokonalou slovenčinou bez cudzieho prízvuku. Naše zákonodarstvo pripúšťa aj dvojaké občianstvo, ale v prípade bývalých sovietskych republík sme viazaní medzištátnou zmluvou, ktorá dvojaké občianstvo slovenské a arménske neumožňuje. V súčasnosti Sergej Movsesian čaká na rozhodnutie arménskeho ministerstva zahraničných vecí o prepustení zo štátneho zväzku, o ktoré požiadal začiatkom apríla na arménskom veľvyslanectve vo Viedni. Len čo tento dokument dostane, môže sa stať vlastníkom slovenského pasu.
O svojom rozhodnutí prijať slovenské občianstvo a hrať za našu reprezentáciu Movsesian hovorí: „Som ešte mladý, chcel by som hrať šach profesionálne a jednoducho som sa ocitol v problémoch, ktoré som musel nejakým spôsobom riešiť. Nemohol som nikde cestovať a niekoľko rokov by som musel sedieť doma, čo by mohlo výrazne negatívne poznačiť moju šachovú kariéru. Do Arménska som už ísť nechcel, aj kvôli bezpečnosti. Môj krajan Mirumjan, ktorý tiež žil v Čechách, si šiel do Arménska vybaviť nový pas, zatelefonoval, že prišiel, a odvtedy o ňom nikto nič nepočul. V Čechách, žiaľ, moje osobné problémy nikoho zo zodpovedných funkcionárov nezaujímali a stačilo im, že som mohol reprezentovať. S väčšinou hráčov slovenskej reprezentácie sme osobní priatelia, hrám tu už mnoho rokov a o to bol tento krok pre mňa ľahší.“
(oš)
(Zdroj – časopis Slovenský šach)