
Kubánsky prezident Fidel Castro reční na zasadnutí parlamentu v Havane, ktoré prijalo ústavný dodatok o „večnom socializme“. FOTO - TASR/EPA
HAVANA - Návrat do minulosti je pre našich ľudí nežiaduci, nemysliteľný a nemožný. Revolúcia je nepremožiteľná,“ vyhlásil včera kubánsky viceprezident Carlos Lage pred parlamentom. Poslanci sa totiž zhodli na dodatku k ústave, ktorý posvätil 41 rokov trvajúcu vládu diktátora Fidela Castra. Poslanci zároveň deklarovali, že na karibský ostrov sa „kapitalizmus už nikdy nevráti.“
Pri hlasovaní poslanci postupne pristupovali k mikrofónu a každý raz vykríkol „Si“ (Áno). Z 568 poslancov bolo prítomných 559 - a všetci boli za dodatok. Po každom vyrieknutom súhlase sála tlieskala. Keď bolo rozhodnuté, zaznel mohutný spoločný potlesk. Potom poslanci nehybne postojačky vypočuli kubánsku štátnu hymnu. Na záver sa chytili za ruky a zaspievali Internacionálu. Na zasadaní sa zúčastnil aj Fidel Castro. Osobne zdravil mnohých poslancov. „Dnes potrebujeme socializmus ešte viac ako kedysi,“ vyhlásil prezident Castro pred hlasovaním v parlamente. „Aby sme garantovali budúcnosť, je potrebná ideologická základňa,“ dodal.
Hlasovanie o dodatku k ústave súvisí so stupňujúcim sa tlakom zahraničia i domácej politickej opozície, ktorá požaduje demokratické zmeny na Kube. Parlamentnej rozprave a hlasovaniu predchádzala petícia na podporu ústavného dodatku o nedotknuteľnosti socialistického režimu. Podľa kubánskej štátnej televízie ju podpísalo až 99 percent Kubáncov. Castro označil kampaň za odpoveď na prejav prezidenta USA Georgea Busha z 20. mája, v ktorom šéf Bieleho domu odmietol zmierniť americké embargo voči ostrovu, pokiaľ Kuba neprijme demokratické reformy vrátane slobodných volieb. Podľa vodcov kubánskej opozície však ide predovšetkým o reakciu na projekt Varela - ich výzvu na usporiadanie referenda o demokratických zmenách zahŕňajúcich občianske slobody ako sloboda zhromažďovania a slova, právo na vlastníctvo obchodu, volebnú reformu a amnestiu pre politických väzňov. O tomto projekte väčšina Kubáncov po prvý raz počula v máji od bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera pri jeho návšteve Kuby. (čtk, reuters)