Argentínu zachvátili protesty

BUENOS AIRES, WASHINGTON - Už dva dni panujú v uliciach chudobnejších častí väčších argentínskych miest demonštrácie a chaos. Organizuje ich hnutie tzv. Piqueteros, ktorého demonštrácia sa v stredu večer vymkla spod kontroly. Výsledkom chaosu, spálených .


Demonštrácia hnutia Piqueteros, ktoré neuznáva autoritu odborových predstaviteľov, sa vymkla spod kontroly. Vyžiadala si množstvo zranených i dve obete na životoch. FOTO - REUTERS


BUENOS AIRES, WASHINGTON - Už dva dni panujú v uliciach chudobnejších častí väčších argentínskych miest demonštrácie a chaos. Organizuje ich hnutie tzv. Piqueteros, ktorého demonštrácia sa v stredu večer vymkla spod kontroly. Výsledkom chaosu, spálených automobilov, rozmlátených obchodov a telefónnych búdok sú dve obete na životoch, 90 zranených a 160 zatknutých. Dvoch mŕtvych mladíkov zasiahli ostré náboje, hoci polícia pôvodne tvrdila, že pri zásahu proti demonštrantom použili iba gumové projektily. No očití svedkovia, ktorých citoval argentínsky denník La Nación tvrdili, že strelné zbrane pri sebe nemali iba bezpečnostné zložky, ale aj účastníci demonštrácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už krátko po policajnom zásahu v juhozápadných štvrtiach Buenos Aires zvolal mimoriadne zasadanie kabinetu prezident Eduardo Duhalde. Ide o prvé obete od jeho januárového nástupu k moci. Počas mesačných protestov pred jeho nástupom do prezidentskej stoličky v uliciach Buenos Aires zahynulo 29 ľudí.

Na včerajšok sa v uliciach Buenos Aires chystala ďalšia veľká demonštrácia, ale tentoraz ju organizovali legálne odborárske centrály. Vláda preto avizovala, že vyšle do ulíc Buenos Aires policajné posily. Oficiálne miesta i odborári hnutie „Piqueteros“ varovali, aby sa nedopúšťali ďalších násilností.

Protesty hnutia „Piqueteros“, kde patria nezamestnaní, ľavičiari a ultraľavičiari nedôverujúci ani odborárskym predstaviteľom, prišli v čase všeobecného ekonomického úpadku znásobeného neúspešnými rokovaniami s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Medzi ďalšie príčiny patrí aj rýchly pád miestnej meny, pokles ekonomickej aktivity, nárast cien a časté bankroty. Podľa údajov miestneho štatistického úradu takmer 18 miliónov Argentínčanov patrí medzi chudobných. Ide o 51 percent obyvateľstva, ktorých mesačný príjem je menší ako 626 pesos, asi 6900 slovenských korún. Počas posledných piatich mesiacov sa medzi chudobných zaradilo ďalších 3,8 milióna osôb, čo podľa štatistík vychádza na 25-tisíc ľudí denne.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné demonštrácie miestni komentátori označili za prekvapivo násilné. Experti rovnako kritizovali miestne bezpečnostné orgány za to, že sa na násilnosti nepripravili. V Argentíne sa následne začalo diskutovať o tom, či bol policajný zásah primeraný. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zorganizoval denník La Nación, zásah zodpovedal agresivite demonštrantov. I napriek tomu ale Duhalde príslušné orgány požiadal, aby postup polície vyšetrili.

Protesty z uplynulých dní prišli vo chvíli, keď sa argentínska delegácia pripravovala na ďalšie kolo rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Hlavnou témou má byť sfunkčnenie finančného systému i ozdravenie bankového sektora. Ešte pred príletom delegácie z Buenos Aires do Washingtonu šéf MMF Horst Köhler v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt kritizoval nečinnosť argentínskej politickej elity. „Som prekvapený a sklamaný z toho, že v Argentíne sa nikto neponáhľa, aby s MMF rokoval o reštrukturalizácii bankového systému“. (taa)

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to hnutie Piqueteros

Hnutie Piqueteros sa zrodilo pred niekoľkými rokmi v pohnutých časoch poznačených politickou a hospodárskou krízou. No hlavnou príčinou jeho vzniku je nedôvera najchudobnejších vrstiev k odborárskym predstaviteľom. Domnievajú sa, že sú rovnako skorumpovaní, ako aj ich politickí predstavitelia.

Spočiatku sa venovali prevažne blokádam ciest a iných komunikačných spojení. Dnes sa o Piqueteros v Argentíne hovorí ako o mase neriadených striel, ktorých cieľom je manifestácia hraničiaca s pouličným revolučným bojom. Piqueteros tvrdia, že nemajú vlastných predstaviteľov. Sú ale veľmi dobre organizovaní a ich slogany až príliš pripomínajú ultraľavicové hnutia. (taa)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu