na čiernom kontinente - smerujú jednoznačne do Ázie. Platí to geopoliticky aj obchodne.
Africký svet
Európania a s nimi aj kanadský premiér Jean Chretien sú však rozhodnutí hovoriť najmä o Afrike. Chudoba zabíja každý deň viac ľudí ako terorizmus, v chudobe sa darí terorizmu, ktorý ohrozuje aj bohatý svet. Tak znejú argumenty zástancov oddlženia Afriky.
Politici v obkolesení Skalistých hôr im načúvajú, aktívne vystupuje najmä labouristický premiér Tony Blair a spolkový kancelár, sociálny demokrat Gerhard Schröder: „Priemyselne vyspelé národy potrebujú intenzívne partnerstvo s Afrikou, ktorej obrovský potenciál bohatstva je v prudkom kontraste s chudobou a hladom, ktorým trpí mnoho jej obyvateľov.“
K najbohatším sa včera v Kananaskise pridal generálny tajomník OSN Kofi Annan a najvplyvnejší z najchudobnejšieho kontinentu. Prezidenti Alžírska, Nigérie, Senegalu a Južnej Afriky. Dostanú to, čo chcú?
Pokrok, nie prielom
Nie. G8 sľúbila ďalšie odpustenie dlhov vo výške 1 miliardy dolárov pre 22 najzadlženejších štátov. Nejde o žiaden systémový krok, je to len čiastková pomoc, ktorá problém nerieši. Podľa Kanaďana Andrewa Grahama zodpovedného za rozvojovú pomoc je to suma, ktorú rozvojové krajiny normálne splatia dohromady za 50 dní. Informovala o tom BBC. „Je to pokrok, ale nie je to prielom, v aký Afričania dúfali,“ myslí si Henry Northover z mimovládnej rozvojovej organizácie operujúcej v Afrike.
Rozvojové agentúry upozorňujú, že zadlžené ekonomiky sa takto rozhýbať nepodarí. Nevyrovná to ani straty, ktoré utrpeli africké krajiny po tom, ako klesli na svetových trhoch ceny komodít ako káva alebo bavlna. Situácia zostane stále taká istá - rozvojové krajiny splácajú dlhy a nemajú peniaze na reformu celého systému. A to je to, čo od nich Západ očakáva.
Očakávania sú veľké
Aj preto africkí lídri očakávajú od G8 oveľa výraznejšiu pomoc. Právom, veď to bola G8, ktorá oznámila zriadenie Nového partnerstva pre africký rozvoj (NEPAD). Má ísť o akýsi Marshallov plán 21. storočia, ktorý sa uskutoční v Afrike.
Bol to Tony Blair, kto pred rokom na summite G8 v Janove oznámil plán pre Afriku - zvýšenie pomoci, povzbudenie obchodu a boj proti chorobám ako AIDS. O NEPADe hovoril v Afrike vo februári tohto roku, politikov z 12 krajín krátko potom prijal francúzsky prezident Jacques Chirac.
Chretien ale musel včera už pred stretnutím s africkými politikmi upozorniť - „toto nie je deň, keď vznikne globálny fond pre Afriku.“ Nigérijský prezident Olusegun Obasanjo upozornil, že ak prídu domov s prázdnymi rukami, Afričania o projekt NEPAD rýchlo stratia záujem. Ich frustrácii sa nedá čudovať - obchodné bariéry pre Afriku stále platia a 65 miliárd pomoci, ktorú sľubuje G8 po dôslednom uskutočnení politických a ekonomických reforiem, zostáva zatiaľ v nedohľadne.