Konflikt na Blízkom východe vyvoláva zmeny aj vo vnútri dvoch hlavných amerických politických strán. Donedávna americká židovská komunita takmer masovo volila demokratov. Teraz sa však americkí Židia čoraz viac prikláňajú k republikánom. Presvedčili ich kroky a signály republikánskeho prezidenta Georgea Busha.
„Demokratická strana má problém a musí s tým čosi robiť,“ vraví Ira Forman, výkonný riaditeľ Národnej židovskej rady demokratov. „Neviem, ako chcú demokrati získať väčšinu bez silnej podpory židovskej komunity?“ dodáva s odkazom na novembrové kongresové voľby.
Americkí Židia sa od demokratov odkláňajú s najväčšou pravdepodobnosťou pre nejednotné hlasovanie o rezolúcii na podporu Izraela v Snemovni reprezentantov. Predložili ju dvaja vplyvní kongresmani: za republikánov Tom DeLay a za demokratov Tom Lantos. Snemovňa ju síce jasne schválila, proti bolo len 50 kongresmanov, z tejto päťdesiatky bolo ale 44 demokratov a iba šesť republikánov.
Nejde ani tak o čísla, ako o mená a pozície kongresmanov. Proti rezolúcii bol napríklad David Bonior, ktorý v poslednom čase získava v Demokratickej strane veľký vplyv a šliape na päty vodcovi demokratov v snemovni Richardovi Gephardtovi. K nemu sa pridali štyria ďalší vplyvní muži, ktorí si po voľbách brúsia zuby na miesta šéfov výborov.
„Židovská komunita je veľmi solídna a veľmi nervózna a hlasovaniu venovala veľkú pozornosť tomu, kto ako hlasoval. Republikánska strana je oveľa viac priateľská než v minulosti,“ zhrnul dojmy predseda Konferencie prezidentov amerických židovských organizácií Mortimer Zuckerman.
Zmena postoja židovskej komunity sa prejavila aj v rastúcej finančnej podpore pre republikánov. „Republikánska vláda sa stala najlepším priateľom Izraela za posledných tridsať rokov. Ako silného podporovateľa demokratov ma to škrie,“ priznáva bohatý židovský biznismen Michael Fried z New Yorku. Muž, ktorý zvykol finančne podporovať obe strany, ale ako vraví, demokratom vždy dával viac.
MICHAL HAVRAN