BRATISLAVA – Slovensko je prvým štátom v strednej a východnej Európe, ktorý zákonom obmedzí hypermarkety a supermarkety. V českom parlamente zákon proti reťazcom tesne neprešiel a v Poľsku o ňom len uvažujú. Kritici zákona hovoria, že to jednoznačne prinesie zvyšovanie cien.
Zákon, pretlačený v parlamente cez SDĽ, má chrániť slovenských výrobcov. Prikazuje obchodným reťazcom ponúkať isté pomerné množstvo slovenského tovaru, zakazuje marketingové poplatky a okrem iného sprísňuje podmienky výstavby nových marketov.
Naši obchodníci protestujú. „Prinesie to zvýšenie cien, korupciu a súdne procesy,“ hovorí prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak a mieni požiadať prezidenta, aby zákon nepodpísal. Argumentuje, že na zákon doplatia zákazníci, lebo slovenskí poľnohospodári a potravinári, ktorých štát málo podporuje, „si teraz tie dotácie vynútia od občanov“.
Zákon napríklad nedáva odpoveď na otázku, čo je to pomerné množstvo. Hovorí o „proporcionálnom“ zastúpení domácich výrobkov, ale Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá by to mala strážiť, si splnenie tejto úlohy zatiaľ nevie predstaviť.
Potravinári sú naopak spokojní. „Pre reťazce to už nebude hra z pozície sily,“ hovorí generálny riaditeľ Humenskej mliekarne Jozef Hurný. Tvrdí síce, že dobrí výrobcovia nemajú problém dostať sa do reťazcov, ale „niektorému z hypermarketov musíte zaplatiť aj stotisíc, keď tam chcete byť“. Pri dnešnom počte marketov a dodávateľov potom ide o „astronomické sumy“.
Hurný je presvedčený, že štát musí chrániť domácich výrobcov a dotovať ich, aby obstáli v konkurencii s tými, ktorých zasa dotujú ich vlastné štáty.
Z viacerých strán sa ozývajú hlasy, že zákon nič nevyrieši, lebo reťazce si od domácich výrobcov vynútia poplatky neoficiálne, ďalších skorumpujú.