Narcisove zrkadlá osudov

Voda - drevo - kameň - sklo - človek. Dvadsať drevených sôch voľne pripevnených v nepravidelnom zoskupení o dno Dunaja. Každý závan vody a vetra ich uvádza do pohybu. Ďalších dvanásť sôch z kameňa a zo skla je inštalovaných v jazierku vo vnútri galérie.


Pohľad na sochársku inštaláciu Jána Stohla a obrazy Roberta Hromca v Danubiane. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC


Ich spoločný názov je Zrkadlo osudu - Narcisova odysea. Kanadský výtvarník slovenského pôvodu JÁN STOHL (1954) pripravil podobenstvo o vzniku človeka a jeho pocitoch sebauvedomenia, ale i ceste, keď sa Narcis príliš zapozerá do svojho vnútra.

Odtlačky rúk, nôh, tváre. Antická Venuša, silueta koňa, farebná plocha. Figúra v dotyku s bájnym svetom antických bájí. Obrazy ROBERTA HROMCA (1970) prinášajú pamäť maliarov pravekých jaskýň. Sú tajuplnými symbolmi neznámych svetov, sú osobnou mytológiou maliara, ktorý vytrvalo hľadá odpovede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Múzeu moderného umenia Danubiana v Čunove sprístupnili uplynulý víkend výstavy umelcov, ktoré treba vidieť.

Cesta ľudí časom

Ján Stohl v roku 1984 emigroval cez Juhosláviu do kanadského Montrealu. Cesta medzi uznávaných umelcov viedla koncom 80. a začiatkom 90. rokov cez reštaurovanie známych objektov: aztéckej sochy pre mexický pavilón na Expe ‘67 v Montreale a monumentov hasičom v Montreale.

Potom ho roku 1997 vybrali za autora pomníka, venovaného ministerskému predsedovi Quebecu Robertovi Bourassovi, ktorý je umiestnený na cintoríne Notre-Dame-des-Neiges v Montreale. Ján Stohl si pre monolity vysoké takmer 6 metrov vybral sivú žulu z Vermontu, vyhľadávanú pre pravidelnú štruktúru, a nazval ich Paralelná konvergencia. Po tejto prvej verejnej zákazke nasledoval Imaginárny let - dielo začlenené do architektúry v mestskej knižnici v Mascouche. To ho definitívne katapultovalo medzi významných umelcov súčasného kanadského umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Zrkadlo osudu pre Danubianu si Ján Stohl predznamenal na samostatnej výstave v Port Royal Gallery v Montreale, kde pred dvoma rokmi predstavil sochársku inštaláciu Dvanásti, ktorí sa točia v kruhu, a iní.

Zrkadlo osudu

„Všetky svoje veci, a teda aj inštaláciu pre Danubianu sa snažím rozvíjať vo viacerých významových rovinách, nielen v konceptuálnej,“ povedal pre SME Ján Stohl o prvej samostatnej výstave na Slovensku. „Chcem, aby objekt hovoril sám o sebe. Raz je to inscenácia s rozmerom hry, inokedy sú to presahy do filozofických úvah. Kompozícia mimo múzea hovorí príbeh o evolúcii človeka, sochy vo vnútri zase rozprávajú o ľudskom vnútri. Samozrejme, nepovažujem za nevyhnutné, aby sa divák pozeral na ne mojimi očami. Dúfam, že si v dielach prečíta svoje predstavy. Budem spokojný, keď sa pri nich uvoľní ľudská fantázia a aspoň čiastočne sa stanú zrkadlom ich túžob.“

SkryťVypnúť reklamu

Ján Stohl vytvoril sochy z rôznych druhov žuly, ktorú technológiou pieskovania vyčistil. Telá postáv sú výtvarne rytmizované ornamentom. Na ich vrchoch sú hlavy z farebného skla, vymodelované autorom počas pobytu v sklárňach v Zlatne.

Antické báje

„Všetko sa odvíja od figúry a my to dokážeme ovplyvňovať,“ hovorí o svojich obrazoch Robert Hromec, ktorý študoval v New Yorku. „Väzba s okolitým svetom a človekom je vzájomná. My ovplyvňujeme svet a on nás. Figúra je obrovským zdrojom inšpirácie. Vyžaruje energiu, ktorá navodzuje vnútorné pocity a príbehy, čo sa u nás dejú a čo druhý človek nevidí.“

Kombinuje materiály, mieša olejové a akrylové farby, aplikuje v obrazoch grafické techniky (škrabanie a rytie), a vytvára tak rôzne štruktúry. Je pútnikom po vlastnom príbehu. Po príbehu, ktorý je maľovaný svetlom, pamäťou starovekých kultúr, ale i túžbou dotknúť sa večnosti. Je pozorným pátračom po pamäti našej civilizácie a citlivo vyťahuje na povrch obrazy ako zrkadlá. Tentoraz sú to však zrkadlá našich túžob.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu