
Takto to vyzeralo v Pekingu počas osláv Dňa detí. FOTO - TASR/AP
na ulici uvítali košíkom plným červených nafarbených vajec, čo je čínska tradícia pri narodení dieťaťa.
„Úradníci majú pocit, že ak sa pôrod neodohral v dedine, nemá to s nimi nič spoločné,“ hovorí 36-ročná gazdiná. „Ak odídete, môžete mať toľko detí, koľko chcete.“
Čínsku politiku jedného dieťaťa kritizujú v zahraničí za používanie drakonických opatrení vrátane nútených sterilizácií a potratov. Na vidieku sa však táto politika presadzuje len ťažko. Rozsiahle porušovanie nariadenia je jedným z dôvodov spomalenia tempa politiky, ktorá sa začala uplatňovať pred dvoma desaťročiami.
Rast čínskej populácie, ktorá má teraz 1,3 miliardy obyvateľov, sa zastaviť nepodarilo. Očakáva sa, že v roku 2050 bude v Číne žiť 1,6 miliardy ľudí. „Čína je ako rozbehnuté nákladné auto, nemôžete čakať, že sa zrazu zastaví,“ uvádza hovorca štátnej komisie na plánovanie rodiny Čen Šen-li. „Keď ľuďom povieme, aby mali jedno dieťa, môžeme byť radi, ak sa zastavia pri dvoch.“
Politika predpisuje manželským párom jedno dieťa, ale niektoré rodiny vo vidieckych oblastiach môžu mať dve a etnické menšiny vrátane Tibeťanov tri a viac detí. Každý rok však pribudne dva milióny novorodencov, ktoré by na svet neprišli, keby bola politika uplatňovaná dôsledne, hovorí Čen.
Na vidieku uprednostňujú v komunitách roľníkov niekoľkých synov, ktorí ponesú rodinné meno, budú pracovať na poli a starať sa o rodičov.
„Roľníci skrývajú deti, aby sa vyhli pokutám. Miestni predstavitelia to taja, aby si zachránili kožu,“ vysvetľuje Cchao Ťin-čching, odborník na problematiku vidieka zo šanghajskej univerzity. V mestách, naopak, veľa ľudí túto politiku podporuje. Mestskí rodičia mávajú iba jedno dieťa.
Tresty za nedodržiavanie politiky sa od polovice 90. rokov zmiernili. V mnohých oblastiach však ženy stále čelia núteným potratom a sterilizáciám, väzneniu a ničeniu svojich domovov. Čínska vláda najnovšie tvrdí, že teraz trestá previnilcov pokutami, ktorých výška sa líši. Často sa rovná dvom alebo trom priemerným ročným platom v danej oblasti. Po zaplatení môže dieťa chodiť do školy.
Mnohí však zaplatiť nemôžu. Rodiny s viacerými deťmi obvykle zapíšu len niekoľko z nich, spravidla chlapcov. Ostatní nemôžu chodiť do školy a vyrastajú pri práci na poli. (čtk/ap)