Vládny špeciál na palube s telesnými pozostatkami slovenského politika a štátnika Dr. Milana Hodžu včera pristál na bratislavskom letisku.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
Ulicami rozhorúčeného Chicaga včera pomaly prechádzala slávnostná kolóna áut. Na čele pohrebného sprievodu šiel Chevrolet s pozostatkami Milana Hodžu a za ním autá diplomatického zboru, delegácie zo Slovenska, predstaviteľov mesta a miestnych Slovákov, nechýbalo ani auto šerifa.
Dôstojným tempom sa smútočný sprievod presunul z evanjelického kostola Trinity, kde bola pietna pobožnosť, na letisko O‘Hara. Na letisku prebehla rozlúčka s poctami primeranými štátnikovi. Dubovú rakvu prikrytú slovenskou vlajkou preniesla osemčlenná čestná stráž americkej armády do lietadla.
Udalosť sledovali aj miestni novinári. Na pietnej spomienke nechýbala CNN a v prestížnom denníku Chicago Tribune vyšiel o Hodžovi a jeho prevoze rozsiahly článok. Podľa denníka bol československý premiér Hodža „slovenskou verziou Georgea Washingtona“.
Po dvanástich hodinách priletelo lietadlo na Letisko Milana R. Štefánika do Bratislavy, kde čakal premiér Mikuláš Dzurinda a pietna ceremónia sa zopakovala. Rakvu po červenom koberci za salutovania čestnej vojenskej jednotky a zvukov smútočného pochodu preniesli do pristaveného Volkswagenu.
Posledná vôľa komunistami zatracovaného politika sa naplnila. Jeho pozostatky sú po 58 rokoch na Slovensku. Podľa premiéra sa s Hodžovými pozostatkami vracia na Slovensko aj jeho odkaz, ktorý tvorí jeho život, dielo a v konečnom dôsledku aj smrť a obdobie, ktoré po nej nasledovalo. „Boli potrebné desaťročia, aby sa na Slovensku vytvorila taká klíma, že môžeme byť svedkami toho, aby sa dennodene presadzovala demokracia, nepresadzovali hlasy xenofóbie, intolerancie alebo krajného militantného nacionalizmu. Pretože to všetko je veľmi nebezpečné a môže viesť k takej alebo onakej forme totality či diktátu,“ povedal Dzurinda.
Už teraz sa objavujú rôzne ohlasy na Hodžov odkaz. „Nekonfrontujme Hodžu politicky ako rozporuplnú osobnosť, nechajme to historikom. Nemyslím si, že patrí do tejto kategórie,“ povedal minister kultúry Milan Kňažko, ktorý je rád, že ako člen delegácie mohol byť pri „náprave histórie“. Verí, že prevoz sa nestane témou politických prekáračiek.
„Nemáme v našej histórii tak veľa osobností, aby sme si mohli dovoliť takéto triedenie a vyraďovanie,“ povedal minister. Odporúča pozrieť sa na prínos Hodžu pre krajinu.
Pietnu ceremóniu v Chicagu zabezpečovala pohrebná služba Zidek a syn, tak ako pred 58 rokmi. Rodina Zidekovcov má tiež slovenský pôvod. Zidekovci si pamätali dve ceremónie: jednu v roku 1944 a jednu v roku 1949 - keď rodina Hodžovcov po neúspešných pokusoch o prevoz na Slovensko dala telo pochovať v Amerike. Päť rokov bolo telo v špeciálnej zapečatenej truhle v márnici Zidekovej pohrebnej kaplnky.
Vo štvrtok Milana Hodžu pochovajú na Martinskom národnom cintoríne vedľa jeho manželky Ireny.