o rok neskôr, a to aj napriek upozorneniu zo strany Európskej centrálnej banky, že priskorý vstup do eurozóny by nemusel byť pre poľskú ekonomiku prospešný.
Kandidáti na vstup do eurozóny musia stráviť aspoň dva roky v mechanizme devízových kurzov ERM-2, v rámci ktorého je príslušnej mene povolené kolísať 15 percent oproti euru. „Bývalá vláda už mala program Euro 2006, stanovujúci si za cieľ rok 2006 ako termín vstupu Poľska do eurozóny. Domnievam sa, že Poľsko by sa malo stať členom eurozóny čo najskôr,“ povedal Miller.
Poľská vláda zvýšila tlak na výbor pre menovú politiku poľskej centrálnej banky, aby znížil úrokové sadzby s cieľom oživiť ekonomický rast. Miller sa opäť ostro vyjadril na adresu centrálnej banky, keď uviedol, že ďalšou výhodou vstupu Poľska do eurozóny by bol fakt, že tento výbor by už nebol potrebný. Keďže o úrokových sadzbách v eurozóne rozhoduje európska banka, po vstupe Poľska do eurozóny by poľská stratila svoju úlohu v oblasti sadzieb. Centrálna banka eurozóny apelovala na kandidujúce krajiny, aby sa príliš neponáhľali do eurozóny, lebo plnenie prísnych kritérií by vyvinulo veľmi silný tlak na ich rozpočty a ekonomický rast, pričom ich ekonomiky by sa stali viac zraniteľné oproti externým šokom.
V Čechách zatiaľ v otázke prijatia euro jasno nemajú. Guvernér Českej národnej banky Zbyněk Tůma povedal, že krajina sa musí zhruba do dvanástich mesiacov rozhodnúť, ktorú z dvoch možných stratégií oproti zavedeniu eura zvolí. Obidve majú podľa neho svoje výhody a obidve sú pre dobrú českú ekonomiku únosné. Rozhodnutie teda bude hlavne otázkou politickej vôle.
Jednou zo stratégií je čo najrýchlejšie prijatie eura, ktoré odporúča aj mnoho ekonómov. Výhodou je, že ekonomika sa aspoň čiastočne zbaví kurzového rizika. Druhou stratégiou je chvíľu počkať a zaviesť euro čo najneskôr. Plusom tejto možnosti je, že vlastný kurz a nezávislá menová politika môžu pomôcť absorbovať určité šoky, ktoré môžu ekonomiku zasiahnuť.
Česká ekonomika je na tom podľa guvernéra tak dobre, že by mala byť schopná oba varianty zvládnuť. Musí však pridať v plnení maastrichtských kritérií, a to v oblasti deficitu verejných financií. Tůma je presvedčený, že v Čechách sa bude platiť eurom najneskôr v roku 2010. Štáty usilujúce sa o vstup do EÚ totiž podľa neho začnú používať euro ako oficiálnu menu najskôr v roku 2006 a najneskôr práve v roku 2010.
(sita, reuters, čtk)