LONDÝN - Sedemnásťročný uverejnil svoj prvý autoportrét v britskom umeleckom časopise. Takmer o šesťdesiat rokov neskôr je najnovšie dielo britského realistu Luciana Freuda, Reflection, sprístupnené v britskej Národnej galérii. Tá cez víkend otvorila jeho veľkú retrospektívnu výstavu. Okrem toho si v inej galérii - Tate Britain možno pozrieť nový, pred niekoľkými mesiacmi dokončený Freudov autoportrét.
Národná galéria so stopäťdesiatimi obrazmi dáva prehľad o šesťdesiatročnej Freudovej tvorbe. Sedemdesiatdeväťročný Freud niekoľkokrát prišiel a pomáhal pri príprave výstavy. „Jeden obraz posunul o pár milimetrov a niektoré zavesil inam, ale inak to bola úžasná spolupráca,“ tvrdí pre BBC kurátor William Feaver. Výtvarné motívy Luciana Freuda tvorili spočiatku ľudia z jeho najbližšieho okolia, priatelia a kolegovia umelci. V rozsiahlej retrospektíve jedno významné dielo chýba: je to obraz Francisa Bacona z roku 1952. Ten zmizol bez stopy. Zlodej ho jednoducho zvesil počas výstavy v Novej národnej galérii v Berlíne. Britská rada v nádeji, že by sa ukradnuté dielo mohlo nájsť, dokonca uverejnila akýsi pátrací plagát, ktorý namaľoval Freud.
Vnuk slávneho tvorcu psychoanalýzy sa narodil roku 1922 v Berlíne a spolu s rodinou ušiel pred terorom nacistov roku 1931 do Londýna. Roku 1939 prijal britské občianstvo. Známy začal byť roku 1951, po tom jeho obraz Interior At Paddington získal cenu na Britskom festivale. Kritik Robert Hughes označil Freuda za „najväčšieho žijúceho realistu“. Sám Freud sa o sebe vyjadruje skromne: „Nemaľujem ľudí takých, akí sú, ani takých, akí nie sú. Maľujem ich jednoducho takých, akí sa zdajú byť,“ povedal raz. Výstava Luciana Freuda potrvá do 22. septembra.