Pred štyrmi rokmi vo Francúzsku vyšla tenká knižočka - parabola o fiktívnom totalitnom režime. Od prezidentských volieb, na ktorých bol tak prekvapivo úspešný pravicový populista Jean-Marie Le Pen, je z brožúrky s názvom Le Matin Brun (Hnedé ráno) absolútny bestseller.
Nenápadná okrová obálka s tmavohnedým krížom halí naozaj útle, desaťstránkové dielko. Jeho autor, Franck Pavloff, detský psychológ, ktorý sa venuje právam detí, rozpráva - tak deťom ako dospelým - o diktatúre, čo všetkým domácim zvieratám vnucuje len jedinú farbu. Poddajnosť občanov, ktorí sa poslušnosťou chcú vyhnúť problémom, ich napokon privedie do záhuby. Je to príbeh dvoch detí uprostred totalitného režimu: prikázané sú len hnedé zvieratá, vychádzajú len jediné noviny Hnedý denník. A tie dve deti si hovoria: veď by to nakoniec mohlo byť aj horšie. V Hnedom denníku si nájdu aj šport, aj horoskopy, a dokonca môžu mať aj psíka, ak je, samozrejme, hnedý.
Vydavateľstvo Cheyne nerobilo Hnedému ránu vôbec reklamu. Chýr o ňom rástol sám od seba. „Vpád pravicového radikála Le Pena do druhého kola prezidentských volieb neuveriteľne rozbehol predaj,“ hovorí vydavateľ Jean-Francois Manier. Aj keď vydavateľstvo z toho nebude mať nijaký zisk, lebo cena výtlačku je jedno euro. Predalo sa však už vyše milión kusov. „Hoci je už dávno po voľbách a všetko je rozhodnuté, vôbec to neprestáva,“ tvrdí Manier.
Franck Pavloff sa vzdal autorských práv, aby umožnil predávať knižku za symbolickú cenu. „Nikdy neviete, čím u publika zabodujete,“ povedal päťdesiatpäťročný autor, dieťa bulharských emigrantov. Knižku napísal po regionálnych voľbách roku 1998, znechutený z dohôd medzi „buržoáznymi pravičiarmi a pravicovými radikálmi.“ Medzitým mu vyšli aj ďalšie knižky, je častým hosťom v rôznych diskusných televíznych reláciách. Prešiel tiež desiatky škôl po celom Francúzsku - chcel deťom ukázať, že „spisovateľ môže vyzerať aj celkom normálne“.
Autor: ANDREA PUKOVÁ, Paríž