Pod vodou je najmenej 219 obcí. Poškodené sú plynovody, cesty a siete elektrického vedenia. Evakuovaných bolo viac ako 70-tisíc obyvateľov.
Aj napriek zlepšeniu počasia je situácia v mnohých oblastiach katastrofálna. V niekoľkých regiónoch museli ľudia doslova utekať pred vodou na poslednú chvíľu a šplhali sa na strechy. Niektorí skákali do vody v nádeji, že na súš doplávu, ale strhol ich prúd.
„Čo sme to za krajinu, že nikto nevie o tom, že sa na nás valí veľká voda?“ povedal jeden obyvateľ mesta Mineralnyje Vody v televízii TVS. Ľudia rozprávajú desivé príbehy, ako im pred očami zomierali starenky, ktoré nemali silu vyšplhať sa na strechu.
Predstavitelia miestneho vedenia tvrdia, že ľudí varovali v predvečer povodne, ale neverili, že voda skutočne príde. Svoje obydlia vraj nechceli opustiť v obavách, že ich vykradnú.
Mnohí ľudia dosiaľ sedia na strechách svojich domčekov. Z vrtuľníkov, ktoré stále lietajú nad zaplavenými obcami, im záchranári zhadzujú chleba a plastové fľaše s vodou.
Kritická situácia je v súčasnosti v Čečensku. Zaplavené sú obce v horských regiónoch. V horách očakávajú opäť lejaky a situácia sa môže podstatne zhoršiť. Zničené sú ropné nádrže. Do boja so živlom poslali asi 13-tisíc vojakov. Vojenské velenie tvrdí, že veľká voda odniesla i skladisko zbraní ozbrojencov.
Pobrežiu Kaspiku hrozí ekologická katastrofa. Tisícky ton ropy sa dostali do rieky Terek a odtiaľ do Kaspického mora.
Zložitá situácia je v Ingušsku, kde sa pod vodou ocitli okrem iného utečenecké tábory, v ktorých žijú utečenci z Čečenska. V Krasnodarskom kraji, kde sa z brehov vyliala rieka Kubaň, zahynulo veľké množstvo dobytka. Budúci týždeň sa čaká horúco okolo 30 stupňov a hrozí vypuknutie epidémie. Podľa denníka Kommersant rieka Kubaň rozvalila niekoľko pohrebísk dobytka, čo uhynul na antrax. Voda vyplavuje zvieracie mŕtvoly a kostry.
ALEXANDRA
MALACHOVSKÁ, čtk, Moskva