V zúfalstve nad úbohým stavom ruskej vedy sa včera 150 vedcov vybralo na protestný pochod z vedeckého ústavu, ktorý leží asi 100 kilometrov južne od Moskvy až k bránam budovy sídla vlády. Po troch dňoch pochodu chcú zaklopať na dvere kancelárií vládnych úradníkov a žiadať podporu vedeckému výskumu.
Ruskí vedci boli kedysi obávanými súpermi Američanov či Japoncov. Pýšili sa prvenstvom v mnohých vedných odboroch 20. storočia. Vyslali prvého muža do vesmíru. Už v roku 1919 prednášali boľševici svoje prejavy ruským masám bezdrôtovým prenosom. Moskovské polytechnické múzeum je plné výdobytkov ruskej vedy, v ktorých Sojuz zvíťazil nad Západom. Dnes je rozpočet na vedu pre celú krajinu približne rovnaký ako rozpočet jednej stredne veľkej západoeurópskej univerzity.
Kvalitne vyškolení vedci ešte z čias dostatku sú však vytúženým úlovkom západných univerzít. Cení sa hlavne ich dôkladné matematické vzdelanie. Väčšinou odcestujú na študijný pobyt, kde im ponúknu plat najmenej dvadsaťkrát vyšší ako doma a pracovné podmienky neporovnateľnej kvality. Z takýchto stáží sa domov vracia mizivé percento z nich. Od roku 1991 z Ruska nadobro odišlo pol milióna vedeckých pracovníkov. Spojené štáty, Európa aj Japonsko chcú najmä ruských biológov, chemikov, fyzikov a programátorov. Predseda zväzu odborov ruskej Akadémie vied Viktor Kalinuškin podľa BBC tvrdí, že ruskí vedci majú 30-percentný podiel na vývoji najúspešnejších produktov spoločnosti Microsoft.
Neodchádzajú len najmladší. Vekový priemer vedcov, ktorí opúšťajú potápajúcu sa loď ruskej vedy, je od 30 do 50 rokov.
Ruský prezident Vladimir Putin podnikol v oblasti financovania výskumu niekoľko protichodných krokov. Najskôr vyhlásil, že obnovenie slávy ruskej vedy je vládnou prioritou, no rozpočet pre ňu nezvýšil. Jednorazové štátne príspevky na vedecké projekty sa strácajú v byrokratickom bludisku. Ruská akadémia vied bojuje aj s opatreniami proti špionáži - najlepší vedci sú vraj pod nepretržitým dozorom. Niektorí predstavitelia vedeckej obce sa sťažujú, že antišpionážne opatrenia zasahujú do samotnej odbornej práce a bránia tak dosiahnutiu výsledkov.
Minulý rok sa niekoľko ruských oligarchov rozhodlo konať veľkoryso v štýle amerických zbohatlíkov z konca 19. storočia - venovali peniaze v hotovosti ako odmenu najlepším vedcom. Jednorazové gestá však ruskú vedu nevytrhnú. Nádej sa črtá vo vôli mnohých čerstvých emigrantov vrátiť sa domov, akonáhle sa ich podmienky na prácu zlepšia. A práve za to budú pochodujúci vedci pred bránami vládneho sídla vo štvrtok orodovať. (zo)