
Pred rokom írsky premiér Bertie Ahern v referende o ratifikácii zmluvy z Nice prehral. Na jeseň sa bude hlasovať znovu. FOTO - TASR/EPA
Okrem agrárnej politiky je jednou z nedoriešených otázok rozšírenia aj írske referendum, v ktorom majú občania tejto krajiny v poradí už druhýkrát rozhodnúť o ratifikácii zmluvy Európskej únie (EÚ) z Nice. Túto dohodu, bez ktorej sa rozšírenie únie ani nepohne, schválili vo všetkých krajinách únie parlamenty, v Írsku o tom rozhodujú občania.
Na víkendovom summite EÚ v Seville írsky premiér Bertie Ahern svojim kolegom zvestoval ďalšie referendum o zmluve z Nice. Malo by sa konať na jeseň, presnejší termín ešte nie je známy, hovorí sa o konci októbra a alebo novembri.
Inštitucionálna reforma, bez ktorej je rozšírenie únie nemožné, odštartovala počas francúzskeho predsedníctva na summite v Nice v decembri 2000. Z tohto zasadania vzišla zmluva, ktorú už rad radom poschvaľovali všetky krajiny európskej pätnástky. Čakalo sa iba na Írov, ktorých legislatíva zakazuje, aby sa o podobných zmluvách rozhodovalo iba v parlamentných laviciach. Približne pred rokom ale Íri povedali zmluve z Nice veľké „nie“. Euroskeptici sa tešili, ich oponenti hľadali chybu. Špekulovalo sa o zlyhaní írskej politickej elity, hovorilo sa, že Írom chýbal dôkladný výklad toho, čo im inštitucionálna reforma i samotné rozšírenie prinesú.
V Bruseli sa zasa začali hľadať také právne kľučky, ktoré by umožnili referendum zopakovať. Tým ťahom sa stala spoločná európska obrana, ktorej základy sú tiež zakotvené v zmluve z Nice. Ak by sa spoločná obrana z nej vyňala, potom je možné írske referendum zopakovať. To sa v Seville stalo.
Europolitici totiž počas víkendového summitu rozhodli, že uznajú neutralitu Írska. „Zavedenie európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky nemusí priamo vyústiť do vytvorenia európskej armády a ani nemusí ohroziť tradičnú neutralitu Írska,“ povedal španielsky šéf diplomacie Josep Piqué. Írska delegácia mohla tento právny výklad opätovať tým, že zvestovala druhý pokus o referendum.
Niektorí analytici sa domnievajú, že írska povaha sa nechá presvedčiť a po garancii neutrality text z Nice schváli. Ahern cez víkend prisľúbil, že urobí všetko preto, aby Íri v referende povedali áno a že jeho krajina nikdy nebude rozšírenie brzdiť. No na dotieravú otázku, čo ak v referende zaznie nie, odpovedal, že plán „B“ nemajú. Možno ho majú v Bruseli a možno by v takom prípade hľadali ďalšie právne kľučky, času by ale mali veľmi málo. Referendum je niekedy v polovici jesene a do konca roka sa v Seville zaviazali dokončiť rokovania o vstupe. JURAJ TOMAGA