
Odchádzajúci český premiér Miloš Zeman (vpravo) so svojim šéfom diplomacie Janom Kavanom. FOTO – ČTK
Predviedol ju hneď na začiatku, keď sa pochválil, ako španielskym usporiadateľom summitu EÚ vyčítal – vraj ako jediný odvážlivec – hodinové meškanie spoločného obeda so štátnikmi z kandidátskych štátov.
„Samozrejme, že sa chceme pripojiť k EÚ, jednou z hodnôt únie je presnosť. Ak sa obed o hodinu oneskorí, tak to vôbec nie je presnosť,“ povedal pred novinármi. Rozoberal aj českú náturu so sklonom k presnosti, čo je vraj dedičstvo po Nemcoch.
Sám si potom zagratuloval, že sa rozhodol dobrovoľne odísť z politiky – žiadneho takého druhého nepozná, i keď rovnaký úmysel prejavil španielsky premiér José María Aznar, ktorému mandát vyprší v roku 2004. „Je to môj nasledovník. Srdečne mu gratulujem.“
V odpovedi na otázku, prečo je medzi voličmi ČSSD dosť takých, ktorí neprajú vstupu do EÚ, Zeman povedal, že sú to mysliaci ľudia. Zvažujú za i proti, sú si vedomí výhod aj nedostatkov. „Vážim si ľudí, ktorí premýšľajú, vážim si ľudí, ktorí pochybujú, a nevážim si ľudí, ktorým je všetko jasné. Preto si nevážim ani českých novinárov,“ vyhlásil.
V tejto dôverne známej téme sa potom pustil ešte do niekoľkých úvah. Hovorí, že si dal po voľbách záväzok nedávať novinárom rozhovory, pretože chce „komunikovať iba so zaujímavými ľuďmi“. Zamýšľal sa aj nad tým, ako v Česku neschopní radia schopným, čo zvlášť platí pre novinárov. Dovolával sa pritom uznania, že je „tiež človek, i keď tak možno nevyzerá“.
V miestnosti na tlačové konferencie bolo horúco, hoci hučalo chladiace zariadenie. „Je tu istá paralela medzi českou žurnalistikou a týmto prostredím,“ nechal sa inšpirovať. „Air Condition vytvára mnoho hluku, ale jeho efekt z hľadiska konkrétnej teploty v miestnosti je takmer nulový.“
KAREL BARTÁK, čtk