
Slovenský reprezentant Milan Haborák vyhral súťaž guliarov v I. lige Európskeho pohára družstiev v Banskej Bystrici solídnym výkonom 20,58. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Šéftréner slovenskej reprezentácie Vladimír Bezdíček pred Európskym pohárom v atletike v Banskej Bystrici rôzne prepočítaval vyhliadky našich športovcov, ale najčastejšie mu vychádzalo, že to bude ťažký boj o udržanie sa v prvej lige. V úvodný deň však jeho zverenci zabojovali a nečakane zbierali body. Naši atléti vybojovali dve prvenstvá (Haborák a Klocová), vytvorili dva seniorské národné rekordy (žrdkárka Sľúková a Lovrantová základný čas na 3000 m prek.), jeden rekord do 23 rokov (muži na 4 x 100 m) a výškar Ľuboš Benko splnil limit na ME (225 cm).
Nečakaných osem bodov za víťazstvo na 800 m získala 18-ročná Martinčanka Lucia Klocová. Naša juniorská majsterka Európy finišovala v čase 2:02,84 a za sebou nechala oveľa skúsenejšie bežkyne s osobnými maximami pod dve minúty - Češku Fuchsovú a Bulharku Kirilovovú. ,,Po prvých dvesto metroch som musela pribrzdiť, lebo ma zavreli pri kraji. Našťastie, záver sa mi podaril. K dobrému času mi pomohla aj silná konkurencia, lebo na domácich tratiach takú nestretnem. Dúfam, že mojich osem bodov pomôže a netrápila som sa zbytočne. Celé družstvo však bojuje a všetky doteraz podali maximum,“ povedala v sobotu L. Klocová.
Guliar Milan Haborák si po víťazstve vzdychol, že mu znovu prinieslo motiváciu, lebo po niekoľkých predchádzajúcich mítingoch sa cítil psychicky unavený. ,,Nebavilo ma to a potreboval som pauzu. Doma som však chcel vyhrať a podarilo sa to. Počas rozcvičky mi raz guľa uletela na značku 21 metrov a vyzeralo to na môj osobák. Ukolísalo ma to a bol som presvedčený, že v prvom pokuse to zopakujem a pôjdem oddychovať. Naopak, pokazil som ho a pred druhým vrhom som sa musel upokojovať. Podarilo sa mi to a potom som sa už sústredil viac na plný bodový zisk,“ povedal M. Haborák.
Úspešne si počínala aj Miriam Hrdličková, ktorá na štyristovkách získala druhé a tretie miesto. Lepšie umiestnenie dosiahla na hladkej časom 53,21, vo svojej špeciálnej disciplíne 400 m prek. zabehla 58,51. ,,Na druhej prekážke som kolenom zakopla a stratila som rytmus. S miestom môžem byť spokojná, ale čakala som lepší čas. V cieľovej rovinke som netušila, že som druhá, mala som pocit, že až štvrtá. Vôbec som necítila bolesť v kolene,“ povedala Miriam a ukázala na modrinu.
Prekážkár na 400 m Marcel Lopuchovský túžil po limite na ME v Mníchove, ale mu chýbalo 81 stotín, aj vinou slabšieho záveru, keď zákrutu vybiehal na druhom mieste. ,,Na predposlednej prekážke som zakopol a vedel som, že je zle. Chybu som urobil aj po šiestej prekážke, keď prechádzam z 13-krokového rytmu na 14-krokový. Ešte to neviem dokonale zvládnuť. Najviac ma mrzí, že som neurobil limit, lebo na čas 49,95 si trúfam. Ešte budem mať viac príležitostí, ale čím viac sa to odďaluje, tým viac narastá psychický tlak,“ krútil hlavou M. Lopuchovský.
Po dobehnutí piatich kilometrov urobil Miroslav Vanko zvláštne gesto, keď hodil o zem slovenský dres. ,,Táto firma má aj lepšie výrobky. Dres je nepriedušný a telo vôbec nemohlo dýchať. Mrzí ma, že som skončil až druhý. Mal som nastúpiť skôr, lebo Grék mi ušiel ďaleko a už som nemal dostatok metrov na zlikvidovanie jeho náskoku. Po tréningovom výpadku zavinenom zranením to však nebolo až také zlé, aj keď to stále nie som ja,“ povzdychol si M. Vanko.
MIRO GREŠKO