Volebným lídrom koalície sa stal predseda DS Ľudovít Kaník, na druhom mieste kandiduje bývalý predseda Ján Langoš. Ten v strane zostal aj po odchode špičky na čele s Petrom Tatárom, Františkom Šebejom a Petrom Zajacom, ktorá neskôr založila OKS.
Kaník o Langošovi tvrdí, že „je plne integrovaný s Demokratickou stranou“ a „volebný program sa už zostavoval v spolupráci s Jánom Langošom“.
Na kandidátke by sa mali do jedenásteho miesta objaviť aj mená tzv. občianskych kandidátov. Najviac sa spomínal bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský, ekológ Juraj Mesík, bývalá ministerka obchodu a cestovného ruchu Jana Kotová či publicista Juraj Alner.
Kaník však včera odmietol zverejniť mená, lebo „mnohí z nich sa dostali pod veľký tlak, aby sa nestali kandidátmi na kandidátke Demokratickej strany“. Potvrdil len, že na nej bude niekoľko žien, medzi nimi aj Jana Kotová.
„Žiadny tlak na mňa nikto nevyvíjal ani nevyvíja,“ tvrdí Nižňanský. Svoju účasť na kandidátke však zatiaľ nepotvrdil. „Je pravda, že ma tá nová koalícia oslovila, ale ja som to nesľúbil na sto percent.“
Z celkovej kandidátky koalície obsadia polovicu miest zástupcovia DS, po štvrtine potom zástupcovia DU a nezávislé osobnosti. Predseda DU Ján Budaj hovorí, že v prvej jedenástke by mala mať troch zástupcov strany, ale ešte je predčasné hovoriť mená.
Republiková rada DS schválila tiež volebný program. Je zameraný na znižovanie nezamestnanosti, daní a odvodov, na boj proti korupcii, odstraňovanie štátneho byrokratizmu, zavedenie dôchodkovej reformy a rozvoj regiónov.
Podľa posledného prieskumu agentúry MVK, ktorý sa uskutočnil 10. až 17. júna, by formáciu DS-DU volilo 1,4 percenta voličov.
(sita, tasr, joč)