Podľa španielskeho diplomatického zdroja bol premiér José María Aznar „zdrvený“ prehrou pri záverečnom penaltovom rozstrele, ktorý navyše ani nemohol sledovať, pretože bol nakoniec predsa len nútený predsedať Európskej rade, vrcholnému orgánu EÚ.
Počas tlačovej besedy španielskeho predsedníctva padli otázky, či Taliansko a Španielsko nezvažujú po futbalovej prehre uvalenie sankcií proti Južnej Kórei. Aznar neodpovedal, ale novinári sa zhodli, že k sankciám by sa preventívne mohlo pridať i Nemecko, ktoré bude ďalším súperom kórejských futbalistov.
Začiatok rokovaní sa preto kvôli španielsko-kórejskému stretnutiu umelo odďaľoval, aby Aznar videl celých 90 minút hry. Keď však za stavu 0:0 rozhodca nariadil predĺženie, nedalo sa už nič robiť – ďalšie otáľanie by bolo na hranici politického faux pas.
Televízne obrazovky ukazovali francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, kancelára Gerharda Schrödera, predsedu Konventu o budúcnosti EÚ Valéryho Giscarda d‘Estaing a ďalších, ako sa flákajú po zasadačke a rozprávajú sa, aby zabili čas.
V tlačovom stredisku sa pred obrazovkami zhromaždili stovky miestnych novinárov, ktorí každý španielsky útok komentovali ohlušujúcim revom. Keď to dopadlo, ako to dopadlo, zliezli ticho zo stolov a stoličiek, zbalili fotoaparáty a išli si sadnúť na svoje miesta.
(čtk, taa)