
Muž s barlou prechádza ruinami domu zdemolovaného v dedine Changoureh v severnom Iráne, ktoré zasiahlo zemetrasenie so silou 6,3 magnitúda. FOTO – REUTERS
TEHERÁN – Stovky záchranárov prechádzali včera tonami ruín v úsilí zachrániť tých, ktorí prežili sobotné zemetrasenie na severozápade Iránu. Prvé odhady hovorili o viac ako päťsto mŕtvych, neskôr sa počet obetí znížil na 221. Obeťami boli najmä ženy, deti a starší obyvatelia, ktorí boli doma, kým muži pracovali na poliach a vo viniciach.
Zemetrasenie so silou 6,3 magnitúda malo epicentrum asi 225 kilometrov západne od hlavného mesta Teherán v provincii Kazvín. Podľa Červeného kríža otrasy zničili najmenej 5-tisíc domov, pričom 25 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Sto dedín bolo ťažko zničených. Viac ako tridsaťstupňové horúčavy môžu v provinciách spôsobiť rozšírenie nákazy. Červený kríž do postihnutých oblastí vyslal helikoptéry a záchranné tímy s vycvičenými psami. Podľa BBC však väčšinu záchranných prác vykonávajú samotní obyvatelia. Iránsky prezident Muhammad Chatámí vyjadril postihnutým sústrasť a vyhlásil tri dni smútku.
Americký prezident ponúkol postihnutému Iránu humanitárnu pomoc napriek tomu, že túto ázijskú krajinu označil v januári pre domnelú podporu terorizmu za súčasť „osi zla“. „Sme pripravení pomôcť iránskemu ľudu, ako to len bude možné,“ povedal Bush. Vláda USA chce podľa nemenovaných predstaviteľov pomôcť dodávkami potravín a liekmi. Irán je pritom na zozname krajín, ktoré sú vystavené americkým sankciám.
Zamietavý postoj USA vyplýva z presvedčenia Washingtonu, že Teherán vyvíja zbrane hromadného ničenia a poskytuje útočisko príslušníkom islamskej teroristickej organizácia al-Káida. Irán obvinenia odmieta podobne ako pomoc od vlády USA. „Sme pripravení akceptovať všetku pomoc od mimovládnych organizácií,“ reagoval iránsky minister vnútra Abdolvahed Mousavi-Lari na otázku, či Irán prijme Bushovu ponúkanú pomoc.
Zemetrasenia sú v Iráne, cez ktorý prechádza niekoľko tektonických uzlov, pomerne častým javom. V roku 1963 postihlo zemetrasenie rovnaké územie a usmrtilo viac ako 12-tisíc ľudí. V júni 1990 otrasy so silou 7,3 magnitúda na severozápade Iránu pri pobreží Kaspického mora zdevastovali 2100 kilometrov štvorcových a zabili okolo 40-tisíc ľudí. (čtk, reuters, rek)