Rodičia najčastejšie trestajú deti za známky. Tresty za zlé známky zažíva až tretina detí. Známky sú pre mnohých rodičov jediným meradlom úspešnosti ich dieťaťa. Ak nosí domov trojky, majú pocit, že v živote zlyháva.
)Nemusí to však byť pravda. Dokazujú to príbehy ľudí, ktorí sa stali slávni či bohatí, napriek tomu, že v škole neexcelovali. Thomas Alva Edison, George Stephenson (vynálezca lokomotívy), Tomáš Garyk Masaryk - tí všetci mali v škole problémy.
Džezový spevák Peter Lipa si myslí, že "zlé známky síce netreba tolerovať, netreba však za ne deti trestať, ale sa im viac venovať". Rodičom na známkach detí veľmi záleží. Dokazuje to i fakt, že čoraz viac chodia na školy orodovať za svoje deti: "Hromadne chodia už dva týždne pred vysvedčením a učiteľom vysvetľujú, prečo by ich deti mali dostať lepšie známky. Kedysi si to netrúfli," hovoria pedagógovia základnej škole.
"Bitka vysvedčenie nezmení," upozorňuje rodičov nezisková organizácia SLONAD v mediálnej kampani. Deti síce majú právo nebyť týrané (a teda i bité), nie všade sa však toto právo dodržiava.
Viac sa dočítate v denníku SME v utorkovej prílohe Škola a rodina.