Japonsko včera odštartovalo ako prvá krajina na svete skúšobnú prevádzku mobilných telefónov tretej generácie (označovanej ako 3G). „Je to neklamným znakom toho, že Japonsko sa aj napriek výraznému ekonomickému útlmu nebojí nových projektov“, komentujú analytici z Wall Streetu.
Bežný užívateľ pocíti rozdiel medzi obomi systémami predovšetkým v rýchlosti a spôsobe platenia. Kým pri doterajšom GSM systéme účtujú prevádzkovatelia za pretelefonované minúty, 3G komunikácia bude účtovaná na základe množstva prenesených dát.
V prvých mesiacoch bude na novú sieť napojených 3300 užívateľov a signálom bude pokryté iba Tokio a niektoré časti miest Yokohama a Kawasaki, pričom japonský líder v mobilnej komunikácii spoločnosť NTT DoCoMo predpokladá plný nábeh prevádzky siete tretej generácie v októbri tohto roku.
Spustením skúšobnej prevádzky ostali zaskočení aj samotní odvetvoví analytici, ktorí boli pevne presvedčení, že najskôr uzrie svetlo sveta prvý videotelefón. „Kvôli softvérovým nedostatkom z toho ostalo iba chvastanie sa zástancov videokomunikácie a dnes je jasné, že prvý videotelefón bude predstavený najskôr o mesiac“, komentuje situáciu agentúra BBC News.
Mobilný telefón tretej generácie sľubuje jeho užívateľom rýchlejšie spojenie s volaným účastníkom „na prvý pokus“. 3G bude pracovať až 40-krát rýchlejšie ako súčasný GSM telefón, čo je dôležité najmä pri práci s internetom.
O skúšobnú prevádzku mobilného telefonovania tretej generácie sa uchádzalo až 147-tisíc ľudí, no príležitosť „byť prvý“ dostalo iba 3300 vášnivých telefonistov. „Je to neuveriteľné, je to úžasne rýchle“, povedal pre BBC News 24-ročný Shintaro Yanagisawa z Tokia, ktorý mal to šťastie byť medzi prvými. „Mobil tretej generácie začína písať novú stránku v knihe mobilnej komunikacie 21. storočia“, povedal prezident DoCoMo Keiji Tachikawa.
Prví „skúšobní jazdci“ síce dostali nové telefóny zadarmo, no musia platiť za množstvo prenesených dát. Tri minúty prenosu dát budú stáť v prepočte 40 až 60 slovenských korún (podľa množstva dát). Ceny 3G telefónov budú začínať na úrovni 15-tisíc korún.
Spoločnosť DoCoMo nepredpokladá, že v prvom roku sa jej podarí získať viac ako 150-tisíc užívateľov. Okrem limitovaného pokrytia je jedným z dôvodov aj to, že ľudia si až priveľmi zvykli na súčasný GSM systém. Okrem toho ten, kto používa telefón iba na „hovorené slovo“, jeho výhody v skutočnosti nevyužije. Vysoká rýchlosť prenosu dát bude dôležitá najmä pre mladú, na internete závislú vlnu telefonistov.
TOMÁŠ KUČA, Sydney