BRATISLAVA - Aj po tohtotýždňovom rokovaní ministrov financií SR a ČR ostáva dohoda o vzájomnej podpore a ochrane investícií otvorenou otázkou. Jedným z kľúčových problémov je úver, ktorý Československá obchodná banka (ČSOB) poskytla Slovenskej inkasnej spoločnosti a ktorý teraz vymáha od slovenského štátu na washingtonskom Medzinárodnom stredisku pre riešenie sporov z investícií (ICSID). Jeho výška k záveru minulého roka predstavovala viac ako 20 miliárd korún vrátane úrokov.
Za záväzok Slovenskej inkasnej spoločnosti prevzalo záruku Ministerstvo financií SR, čo písomne na jar roku 1995 potvrdil aj vtedajší šéf rezortu financií a podpredseda vlády SR Sergej Kozlík. ČSOB dobu splatnosti úveru predĺžila o niekoľko mesiacov. Keďže vláda SR v štátnom rozpočte nerátala so splácaním záväzku republiky, podala banka v apríli 1997 vo washingtonskom ICSID podnet na rozhodcovské konanie proti slovenskému štátu.
Pri rokovaniach o podobe novej zmluvy o vzájomnej podpore a ochrane investícií Slovensko žiada, aby sa jej ustanovenia týkali len nových investícií, kým Česká republika nástojí na ochrane všetkých investícií od roku 1992. Dôvodom je jednostranné vypovedanie pôvodnej dohody z roku 1992 slovenskou stranou, ku ktorému došlo pred štyrmi rokmi. Českí vyjednávači preto nástoja na tom, aby nová zmluva fakticky uznala platnosť pôvodnej dohody. „Keby sme pripustili, že zmluva neplatí, potom by žiadne investície ČR na Slovensku neboli od roku 1997 chránené,“ citovala včera agentúra ČTK hovorcu českého ministerstva financií Libora Vaceka.
Vyriešenie sporu ČSOB versus slovenský štát je v záujme tak Česka, ako aj Slovenska. Česká vláda totiž pred privatizáciou ČSOB v roku 1999 prevzala záruku za sporný úver, ktorá je splatná na konci budúceho roka. Česká strana tak chcela maximalizovať výnos z predaja banky, ktorú neskôr kúpila belgická KBC Bank. Pokiaľ by do decembra 2002 nepadlo vo Washingtone definitívne rozhodnutie, česká vláda musí zaplatiť 90 percent spornej pohľadávky s tým, že banka jej časť týchto peňazí vráti po ukončení sporu.
MICHAL NALEVANKO