BRATISLAVA – „Každým dňom sa ukrajuje z úrody. Keď budú trvať tieto teploty ešte do konca júna, tak všetko zhorí,“ vyhlásil Justín Skaličan z Regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Bratislave.
Podľa agronómov z ministerstva pôdohospodárstva však ešte nemusí súčasné počasie ovplyvniť veľkosť úrody, ak horúčavy potrvajú len pár dní. Aby sa to prejavilo, museli by takéto teploty vydržať ešte aspoň 14 dní. Medzi plodiny, ktoré sú suchom najviac ohrozené, patria najmä obilniny, kukurica a zemiaky.
Riešením by mohli byť závlahy. V bratislavskom regióne sú závlahové zariadenia približne na 80 percentách poľnohospodárskych plôch, ale značná časť z nich je nefunkčná kvôli krádežiam.
Najhoršie je v okolí Stupavy a v Záhorskej Bystrici. „Ukradnú všetko. Elektromotory, ventilátory, káble, rozvody. Všetko to predávajú do výkupní farebných kovov, kde sa nikto nepozastaví nad tým, odkiaľ takýto tovar majú,“ tvrdí Skaličan, podľa ktorého nedosiahne tohtoročná úroda vlaňajšiu úroveň.
Podstatne horšie je na niektorých miestach východného Slovenska, ktoré boli zasiahnuté dlhotrvajúcimi suchami zo začiatku roka. V niektorých častiach okresu Trebišov spadlo od začiatku roka do polovice mája iba 65 milimetrov zrážok. Za priaznivých okolností toľko naprší za jeden mesiac.
„Približne 60 percent plôch obilnín bolo veľmi postihnutých suchom v apríli a máji. Podľa odhadov bude úroda v postihnutých oblastiach okresu až o 30 percent nižšia,“ predpokladá Jozef Cifranič, riaditeľ Regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Trebišove.
Pre sucho vyšli navnivoč aj peniaze vynaložené na chemickú ochranu plodín. „Na niektorých miestach chemické prípravky na ochranu jarných plodín vôbec nezabrali, lebo na ich účinnosť je nevyhnutná optimálna vlhkosť a teplota.
V regióne boli vynaložené aj financie na závlahy, ale šlo len o lokálne zavlažovanie technických plodín, ako sú zemiaky, tabak a zelenina,“ hovorí Cifranič.
(rp)