Košický rodák Jozef Plachý (narodený 28. februára 1949) je dodnes slovenským rekordérom na 800 m. Drží ho od 31. júla 1969 – takmer tridsaťtri rokov. Mimoriadny čas 1:45,4 min zabehol v rámci stretnutia Európa – Amerika na vtedajšom Neckar štadióne v Stuttgarte (dnes nesie meno automobilového vynálezcu, rodáka z mesta Gottlieba Daimlera). Odborníci vyhlásili beh Slováka za najhodnotnejší výkon podujatia.
Legendárny pólkar štartoval na štyroch olympiádach. V Mexiku 1968 skončil na piatom mieste v novom svetovom juniorskom rekorde 1:45,9, v Mníchove 1972 vypadol v semifinále, keď mu k postupu medzi elitnú osmičku chýbalo päť stotín, v Montreale 1976 vypadol v rozbehu, ale v Moskve 1980 v konkurencii slávnych Britov Coa a Ovetta skončil šiesty. Mimochodom, víťazný Ovett dosiahol navlas rovnaký čas ako Plachý vo svojom slávnom stuttgartskom behu.
Je teda celkom prirodzené, že náborová súťaž bežeckých talentov na Slovensku nesie už tretí rok jeho meno. Jozef Plachý pri zrode myšlienky povedal: „Najradšej by som omladol. Istý čas som trénoval mládežnícke kategórie, bola to krásna práca, vidieť, ako sa mladý atlét z mesiaca na mesiac zlepšuje. Trénoval som aj dospelých, tam je to už zložitejšie a menej príťažlivé. Špekuluje sa, tréneri si zvykli ‘preťahovať‘ atlétov. Aj preto sa dobrí bežci vytrácali.“
Od súťaže, ktorá v týchto dňoch vrcholí, si štvornásobný olympionik dosť sľubuje. „Mládež potrebuje vzory. Veľmi rád uvádzam príklady z Fínska, kde je podobných pretekov ‘milión‘. Keď som tam chodil, boli veľkými magnetmi Väätäinen, Vainio, neskôr Vasala, Viren. Deťom po behu rozdávali zrozumiteľné metodické knihy s podpismi týchto velikánov,“ hovorí bežecký rekordér, ktorý si myslí, že aj dnes je dosť nádejných atlétov. „Som presvedčený, že takých talentov, akým som bol ja, je dosť. Ale atletika v súčasnosti akoby sa dostávala na okraj záujmu. Zo strany škôl, detí, rodičov. Ja som býval neďaleko Košíc a do školy som behal. Učiteľ telocviku, pán Vrabec nás učil atletiku, hádzanú, stolný tenis, futbal. Všetko potom splynulo do všestrannosti a zdravých rýchlych nôh,“ spomínal na svoje začiatky Jozef Plachý.
PETER FUKATSCH