VARŠAVA - Poľská vláda vyčlenila milión zlotých (asi 10 miliónov korún) na likvidáciu škôd, ktoré v utorok večer predovšetkým na juhu krajiny spôsobili ničivé búrky a dve tornáda. Najviac postihnuté oblasti včera navštívil premiér Jerzy Buzek, ktorý tamojším obyvateľom sľúbil dodatočnú pomoc. Búrky sa podľa údajov hydrometeorologických ústavov prehnali prakticky nad celým Poľskom. Najväčšie škody napáchali v podkarpatskom vojvodstve na juhovýchode krajiny, kde zaznamenali i dve tornáda. Tie za sebou zanechali desiatky zničených budov, potrhané elektrické vedenia a polámané stromy. Mnohé búrky v oblasti sprevádzali mimoriadne prudké dažďové zrážky.
Jedno z tornád podľa meteorológov prešlo od obce Raby Wyžne smerom k mestu Nowy Targ, ďalšie potom v okolí dediny Zarzecze. Celkom bolo poškodených okolo 180 budov. Iba v oblasti Podkarpatska tornáda a ďalšie búrky spôsobili podľa prvých odhadov celkové straty za zhruba tri milióny zlotých (asi 30 miliónov korún). Ďalšie prostriedky si ale vyžiada likvidácia škôd aj v ďalších častiach Poľska. Oficiálne úrady v súvislosti s utorkovými búrkami neinformovali o zranení osôb. (čtk)
Bývalý francúzsky minister vnútra Charles Pasqua a kandidát pravice v budúcoročných prezidentských voľbách je najvyššie postaveným obvineným v afére Angolagate. K obvineniam týkajúcim sa ilegálneho financovania jeho strany Združenie pre Francúzsko (RPF) vzneseným proti nemu v pondelok včera pribudli ďalšie dve - zo zneužitia verejného majetku a právomocí.
V súvislosti s ilegálnym predajom zbraní angolskému režimu v rokoch 1993 - 1994 v hodnote 500 miliónov dolárov v súčasnosti prebieha vo Francúzsku niekoľko vyšetrovaní a obvinených bolo niekoľko osôb vrátane syna bývalého francúzskeho prezidenta Jeana-Christopha Mitterranda. Sudcovia odhalili, že Pierre Falcone a Arkadij Gajdamak, obchodníci, ktorí predaj zbraní riadili, nie sú ústrednými postavami aféry a jedinými osobami, ktoré pomohli vyzbrojiť angolskú vládu proti povstalcom UNITA v čase zbrojného embarga.
Pasqua sa chce proti obvineniu odvolať a tvrdí, že ho stíhajú „za politickú činnosť“ a sudcovia „nemajú nič konkrétne“. Včerajšie obvinenie hovorí o prevedení 1,5 milióna frankov v roku 1996 Falconovou spoločnosťou Brenco na združenie Francúzsko-Afrika-Orient (AFAO). Jeho podpredsedom bol vtedy Pasqua. Podľa špekulácií francúzskych médií sa obchodníci so zbraňami Pasquovi za jeho pomoc pri predaji zbraní odmenili práve sumou 1,5 mil. frankov.
Peniaze si údajne AFAO rozdelila s Pasquovou stranou. Okrem toho je obvinený, že sa zasadil za udelenie vyznamenania Gajdamakovi, ktorý sa v súčasnosti ukrýva v Izraeli, za účasť na prepustení francúzskych pilotov zo zajatia bosnianskych Srbov v roku 1995 počas vojny v Bosne. Jeho zásluhy neboli nikdy preukázané.
Do aféry Angolagate je zapletená aj slovenská zbrojárska spoločnosť ZŤS OSOS. Práve cez jej účet vo francúzskej banke Paribas sa údajne predaj realizoval. Spoločnosť ZŤS OSOS údajne pri prvom kontrakte vystupovala ako predajca.
Zbrane plynuli do Angoly z Francúzska ilegálne počas poslednej a najkrvavejšej fázy občianskej vojny po páde železnej opony.
(kl, reuters)