Potom, čo novým zákonom o prisťahovalectve schválil hlasy poslancov vládnej koalície parlament, normu včera podpísal prezident Johannes Rau. Konzervatívna opozícia však ohlásila, že sa obráti na ústavný súd.
Jadrom kontroverzie je marcové hlasovanie v druhej parlamentnej komore - Spolkovej rade, kde zasadajú zástupcovia vlád 16 nemeckých spolkových krajín. Konzervatívci spochybňujú hlas Braniborska, kde vládne veľká koalícia sociálnych (SPD) a kresťanských (CDU) demokratov. Potom, čo krajinský premiér Manfred Stolpe (SPD) hlasoval za zákon a jeho zástupca Jörg Schönbohn (CDU) proti, uznal predseda Spolkovej rady Klaus Wowereit (SPD) ako rozhodujúci hlas Stolpeho.
O právny výklad takejto situácie sa sporia právnici a verdikt ústavného súdu považujú za nevypočítateľný. Komplexná úprava imigrácie je poslednou reformou vlády kancelára Gerharda Schrödera (SPD) pred septembrovými parlamentnými voľbami. Opozícia CDU/CSU zákon v terajšej podobe odmietla a jej vodca Edmund Stoiber začiatkom týždňa pohrozil, že vnesie konflikt do predvolebnej kampane, a pokiaľ vo voľbách zvíťazí, príde s novým zákonom.
Doterajšia úprava sa týka hlavne azylovej politiky a podľa odporcov prispeje k nezvládnuteľnému prílivu utečencov. V Nemecku teraz žije 7,3 milióna ľudí s cudzím pasom a dlho sa vedie spor, ako možno toto množstvo integrovať. Na druhej strane krajina pociťuje stále väčší nedostatok odborníkov, a preto i hospodárska sféra volá po tisíckach kvalifikovaných silách.
Zhoršená hospodárska situácia a vysoká nezamestnanosť však utlmili pred voľbami 22. septembra ochotu opozície k veľkorysému riešeniu. Podľa predlohy by mali mať neobmedzenú možnosť prisťahovania a získania nemeckého občianstva špičkoví technickí inžinieri, informatici, matematici a vedci.
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk