Občianska demokratická strana hľadá východisko z porážky. Robí to však len veľmi opatrne a polovičato. Po prešľapovaní na mieste včera oznámila, že zvolá mimoriadny kongres, na ktorom doterajšie vedenie odstúpi a delegáti si zvolia nové. Stane sa tak však až v decembri.
Reagovať po polroku je ako nereagovať vôbec, zhodujú sa politológovia. Dovtedy v Česku prebehnú komunálne a senátne voľby.
„Klaus i najužšie vedenie sa domnievajú, že komunálne voľby po šoku z úspechu komunistov v parlamentných voľbách dopadnú lepšie a oni sa tým budú môcť oháňať a získajú lepšiu pozíciu. Cítim za tým kalkul,“ hodnotí decembrový termín politológ Bohumil Doležal.
Hlboké zmeny sa v ODS očakávať nedajú. Doteraz sa len jeden člen najužšieho vedenia, podpredseda Petr Nečas vyjadril, že kandidovať nebude. Líder Václav Klaus a podpredsedovia Ivan Langer, Jan Zahradil a Miroslav Beneš o tom, či budú znovu kandidovať, hovoria vyhýbavo.
„Vedenie strany je monolitné a v tejto chvíli sa tam neobjavuje nikto, kto by Klausa dokázal zastúpiť. Keď odíde, tak tí, čo sa tam po ňom dostanú, budú ešte horší. V tomto smere je ODS podobná komunistom - je to strana, ktorá sa bude veľmi ťažko reformovať,“ myslí si Doležal.
Ku komunistom ju prirovnáva aj z iného pohľadu: tak ako sú oni nekompatibilní s ľavicou - je ODS nekompatibilná s ostatnými pravicovými stranami, „aj keď to nie je len jej vina“.
O tom, že odstúpenie nie je v ODS v kurze, svedčí ako sa Klaus zachoval k podpredsedovi Senátu Přemyslovi Sobotkovi, ktorý v reakcii na výsledky volieb z výkonnej rady ODS ako jediný odstúpil. Klaus mu vyčítal, že chce zrejme získať významnejšie postavenie v strane. „Nejde mi o žiadny post, ani predsedu, ani podpredsedu ODS,“ reagoval včera Sobotka.
Politológ Tomáš Lebeda pre ČTK povedal, že v západoeurópskych krajinách by na volebný neúspech porovnateľný s tým, ktorý pocítila ODS, zareagovalo stranícke vedenie okamžitým odstúpením.
„Problém ODS je v tom, že by mala reagovať na porážku vo voľbách, ale ak by spravila razantné zmeny, tak jej hrozí, že ju to zničí,“ tvrdí Doležal. „Ľudia, ktorí by mohli prísť na Klausove miesto, majú v drvivej väčšine rovnaké chyby ako on. Nemali by však jeho prednosti - politickú obratnosť, pragmatizmus, schopnosť reagovať na situáciu.“
Aká je teda nová stranícka taktika? Zahradil navrhuje strane postup, ktorý zvolili sociálni demokrati. Jej bývalý predseda Miloš Zeman s predstihom oznámil, že vo funkcii končí, a neskôr ho nahradil ním odporučený Vladimír Špidla. „Dávam prednosť skôr takému riešeniu, povedzme zemanovskému, ku ktorému teraz pán predseda urobil prvý „nákrok.“ To znamená jasne stanoviť horizont, do ktorého je ešte ochotný túto stranu viesť,“ uviedol Zahradil.
MAREK CHORVATOVIČ