
Policajti prezreli v rámci bezpečnostných opatrení pred dnešným summitom EÚ aj kanály. Španieli majú dosť domácich dôvodov obávať sa atentátov, nehľadiac na fóbiu, ktorá sa sveta zmocnila po 11. septembri minulého roka. V pohotovosti je 5300 policajtov, z toho 1300 miestnych. FOTO - ČTK/AP
Tradičnou rodinnou fotografiou a príhovorom predsedu Európskeho parlamentu Pata Coxa sa dnes v Seville začne dvojdňový summit Európskej únie (EÚ). Premiér predsedajúcej krajiny únie - Španielska - José María Aznar v liste pre predstaviteľov členských štátov únie napísal, že medzi hlavné témy bude okrem ilegálneho prisťahovalectva patriť aj rozšírenie a inštitucionálne reformy.
Je to na spadnutie
Posledné stretnutie ministrov zahraničných vecí únie v Luxemburgu ukázalo, že členské štáty zatiaľ nemajú spoločné stanovisko v otázke ilegálneho prisťahovalectva. Aznar síce nedávno tvrdil, že dohoda je „na spadnutie“, ostatné krajiny, najmä Švédsko a Francúzsko, s ním však v prípade politiky voči krajinám, odkiaľ „bezpapieroví“ utečenci prichádzajú, nesúhlasia. Aznarom navrhované sankcie voči krajinám ako je Turecko, Albánsko, Egypt a Maroko podľa nich problém ilegálneho prisťahovalectva neriešia.
Háklivá téma ilegálneho prisťahovalectva sa začne prerokúvať hneď ráno a už teraz je jasné, že na jednej strane argumentačnej barikády bude spolu s Aznarom stáť britský premiér Tony Blair, jeho taliansky kolega Silvio Berlusconi a na strane druhej švédski a francúzski predstavitelia.
Niektorí západní komentátori očakávajú, že v Seville sa členské štáty únie pravdepodobne zhodnú, v prípade sprísnenia hraničných kontrol, nad zavedením sankcií voči krajinám, odkiaľ imigranti prichádzajú, a ktoré odmietajú spolupracovať s EÚ. I takéto riešenie už možno považovať za úspech.
Kapitoly, a čo ďalej?
Niektorí španielski diplomati sa nazdávajú, že už popoludní by sa debata v Seville mohla otočiť na otázky rozšírenia. Ale téma poľnohospodárskych priamych platieb sa podľa všetkého príliš skloňovať nebude, keďže Nemecko, Holandsko, Švédsko a Veľká Británia nejavia ochotu o týchto otázkach debatovať, pokiaľ sa nezreviduje spoločná poľnohospodárska politika (CAP). Najväčší prispievateľ do európskej kasy - Nemecko - je navyše pred voľbami. Priame platby teda zrejme i po Seville zostanú jednou z hlavných trecích plôch medzi kandidátmi a členmi únie.
Madridský denník El Mundo priniesol výroky štátneho tajomníka španielskeho ministerstva zahraničných vecí Ramóna de Miguela. Ten povedal, že Aznar sa v Seville svojich kolegov opýta, či treba rozšírenie o rok odložiť. De Miguel priamo neuviedol, či sa jeho krajina stavia za už stanovený rok 2004 alebo upredňostňuje rok 2005. Svoje slová oprel o to, že po uzavretí všetkých kapitol sa budú Európania pýtať, čo ďalej.
S rozširovaním súvisia aj inštitucionálne reformy, ktorých by sa mali europolitici v Seville dotknúť. Tu by mali vypichnúť najmä Írsko, ktoré čaká referendum o Zmluve z Nice, bez ktorej je inštitucionálna reforma bezpredmetná. Práve kvôli Írom by sa v Seville mali schváliť dokumenty, na základe ktorých členské štáty zintenzívnia informačnú kampaň o rozšírení a jeho výhodách.
JURAJ TOMAGA