Nie každý, samozrejme, takú hotovosť má. Časť slovenských peňazí je v zahraničí, a značné sumy majú v pokladniach firmy.
Bankovky sa znehodnocujú tak rýchlo, že centrálna banka musí každoročne polovicu z nich stiahnuť a nahradiť novými. Priemerná životnosť papierových peňazí bola vlani 20 mesiacov. Bankovky s hodnotou sto korún a nižšou však vydržia len trinásť až pätnásť mesiacov, napriek tomu, že sú z rovnakého materiálu ako ostatné. „Čím je hodnota bankovky nižšia, tým benevolentnejšie s ňou ľudia zaobchádzajú,“ tvrdí vrchný riaditeľ peňažného úseku NBS Ján Mathes.
Tisíckorunáčky sa dožívajú v priemere až 50 mesiacov, teda viac ako štyri roky a päťtisíckorunáčky až 147 mesiacov – dvanásť a štvrť roka.
Niektoré mince sa môžu používať aj polstoročie.
Prírastok hotovosti ovplyvňujú každoročne potreby ekonomiky, hlavne rast cien. Vlani na sumu peňazí v obehu pôsobila aj výplata privatizačných dlhopisov, náhrady za vklady v Devín banke, ale aj fámy o problémoch Tatra banky, ktoré viedli k zvýšenému výberu z účtov. Podľa Mathesa svedčí rast hotovosti aj o zvyšovaní ekonomickej úrovne. Zabrániť mu nedokáže ani používanie platobných kariet. (bro)