výletoch do kozmu, presnejšie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Titova vesmírna cesta ostro popudila šéfa NASA Dana Goldina. Prvý kozmický výletník zaplatil Rusom dvadsať miliónov dolárov. Na ruskej rakete doletel ku stanici len deň potom, čo od nej odštartoval americký raketoplán so šiestimi kozmonautmi. Podľa Goldina Titova prítomnosť oddialila niektoré pokusy vrátane skúšky robotickej ruky. „Čo keby sa poškodilo zariadenie alebo zahynulo šesť kozmonautov len preto, že si chcel užiť. ISS nie je nijaký Hilton,“ rozkrikoval sa Goldin.
Odmietol aj vyhlásenie, že Titova cesta do vesmíru nie je len pre vyvolených, ale i pre radových občanov. „O Tita sa staralo ako o dieťatko šesť členov posádky, a to len niekoľko dní. Ako z toho chcete vyvodzovať závery pre ďalšie cesty,“ namietol Goldin. NASA sa o zapojenie „občanov“ do vesmírnych ciest pokúsila už v 80. rokoch, kedy robila nábor učiteľov a novinárov. Po explózii Challengeru v roku 1986 a smrti učiteľky Christy McAuliffovej a šiestich členov posádky program okamžite ukončila. O jeho obnovení sa od tej doby nehovorilo.
Myšlienky vesmírneho turizmu sa ujala až ruská vesmírna agentúra, ktorej zúfalo chýbajú prostriedky. Peniaze Tita a ďalších záujemcov jej preto prídu zrejme vhod. Goldin jednoznačne nevylúčil „turistické“ výlety do blízkeho kozmu a ponechal otvorené zadné dvierka. Otázkou preto teraz už nie je, či sa bude vôbec lietať, ale za akých podmienok.
Goldin naznačil, že záujemci by mali byť aspoň tak uvedomelí ako režisér Titaniku James Cameron. Ten sa podľa Goldina o cestu uchádzal už pred rokom a pol. Ako správny „americký vlastenec“ (výraz Daniela Goldina) nenaliehal, keď sa dozvedel, že musí najprv prejsť výcvikom. Latka pre záujemcu bude nastavená pekne vysoko, pokiaľ ide o schopnosti i peňaženky.
Lietať sa nebude pravidelne. Zo začiatku sa budú využívať „okienka,“ kedy sa spomalí výstavba ISS, ktorej dokončenie sa predpokladá v roku 2006. Podľa Goldina možno počítať s krátkymi výletmi i s dlhšími pobytmi. „Ale takéto cesty budú skôr výnimkami než pravidlom, aspoň na americkej strane,“ dodal. Čas masových rezervácií na vesmírnej stanici preto ešte nenadišiel a cestovné kancelárie budú dlho ponúkať len cesty na floridský mys Canaveral, kde je možné vidieť a zostať aspoň pár minút v ozajstnom raketopláne. (čtk)