
Kandidát na post prezidenta Alejandro Toledo vo futbalovom drese peruánskeho tímu. Práve výsledok sobotňajšieho zápasu Peru s Ekvádorom môže ovplyvniť výsledok nedeľňajších volieb. FOTO - REUTERS
uplné tváre oboch kandidátov: Alejandra Toleda z hnutia Perú Posible a niekdajšieho prezidenta Alana Garcíu z Revolučnej americkej ľudovej aliancie (APRA).
Podľa peruánskych médií sa o rozruch nepostarali iba prelomové voľby, ale i sobotňajší kvalifikačný zápas Peru s Ekvádorom. „Peru je krajinou s futbalovou dušou a sobotňajší zápas o postup na majstrovstvá sveta ju zaujíma viac, ako voľba medzi Toledom a Garcíom,“ cituje jeden z miestnych denníkov pracovníka stávkovej kancelárie Patricia Vazquéza. „Toledo je demagóg a klamár a predchádzajúca vláda Garcíu bola hrôzou hyperinflácie a terorizmu. Nemáme na výber.“ Jeho manželka zatiaľ pred obrazovkou nadáva na hráčov z ekvádorského tímu, ktorí sa prišli ubytovať do hotela Marriot.
V tieni Fujimoriho
Zápas je zaujímavý aj tým, že sa v ňom Peru stretne s krajinou, s ktorou viedlo v roku 1995 vojnu. Odpútanie voličskej pozornosti má ale hlbšie korene. Iba málo voličov je presvedčených o pravdovravnosti Toleda či Garcíu, ktorý už krajinu viedol v rokoch 1985-1990. Peru ešte stále žije v tieni exprezidenta Alberta Fujimoriho, ktorý svoju vládu ukončil odchodom do japonského exilu. Dvadsaťšesť miliónov Peruáncov si musí vybrať jeho nástupcu. Alebo vlastne nemusí.
Niektoré občianske združenia znechutené aférami oboch kandidátov začali podporovať tzv. biele hlasy. Teda nerozhodnutých voličov, ktorých počet už presahuje 25 percent.
„Nechceme získať dve tretiny hlasov, aby sa voľby anulovali, ide nám o posilnenie občianskej spoločnosti,“ uviedol novinár a spisovateľ Álvaro Vargas Llosa, jeden z autorov myšlienky „bielych hlasov“.
Vyhrá Peru nad Ekvádorom?
Ekonóm Toledo je v anketách stále na čele, hoci García už znižuje náskok. Podľa posledného prieskumu získal Toledo 52 percent a García 48. Experti zdôrazňujú, že akákoľvek chyba, ktorej by sa Toledo tento týždeň dopustil, by ho mohla stáť víťazstvo.
Iní komentátori sa však domnievajú, že k volebnému výsledku môže prispieť výsledok futbalového zápasu. Hovoria, že ak Peru vyhrá, fiesta a vzrušenie bude také silné, že na ďalší deň sa nerozhodnutí rozhodnú a zabudnú na tvrdú ruku Garcíu. Keď sa im ale po futbalovej pitke vráti pamäť, bude už možno neskoro.
JURAJ TOMAGA