
Koordinátor bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ Javier Solana so šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom na rokovaní ministrov zahraničných vecí 19 členských štátov Severoatlantickej aliancie s kolegami z EÚ v Budapešti. FOTO - TASR/EPA
SKOPJE - Neistá vláda národnej jednoty v Macedónsku sa v stredu opäť postavila na nohy. Hrozbu jej rozpadu úspešne zahnala blesková návšteva šéfa zahraničnej politiky Európskej únie Javiera Solanu, ktorý si do Skopje odskočil z ministerskej schôdzky NATO-EÚ v Budapešti. Ďalšia skúška je však už na obzore - 15. júna vyprší ultimátum na dosiahnutie podstatného pokroku v uvoľnení napätia medzi Macedóncami a albánskou menšinou.
Aj včera pokračovali boje medzi macedónskymi silami a albánskymi gerilami. V utorok sa bojovalo v dedine Matejče a o kontrolu ďalších dedín v severnej oblasti.
Úspešná misia Javiera Solanu
Kríza vo vláde národnej jednoty - kľúčovej v stratégii Západu izolovať gerily - nastala, keď vyšlo najavo, že lídri oboch albánskych vládnych strán sa tajne dohodli 22. mája v kosovskom Prizrene na spoločnej platforme s vodcom rebelov Alim Ahmetim.
Macedónski partneri vyzvali albánskych politikov, aby sa od dohody dištancovali. Tí to však dosiaľ neurobili. Solana však dosiahol, že celý problém bol odložený ad acta. Stanovisko vládnych partnerov po stretnutí so Solanom konštatovalo, že len demokraticky zvolení zástupcovia môžu rozhodovať o budúcnosti krajiny. Prezident Boris Trajkovski vyslovil spokojnosť nad úspešnou schôdzkou.
Národná oslobodzovacia armáda (UCK) bojuje v Macedónsku už piaty mesiac za tzv. širšie práva pre Albáncov, ktorí tvoria tretinu obyvateľstva krajiny. Západní diplomati odsúdili ich terorizmus, vylúčili rokovania s gerilami, ale súčasne vyzvali Skopje, aby zlepšilo príležitosti pre Albáncov. Solanova misia zatiaľ úspešne odvracia občiansku vojnu, ktorá po rozpade vlády národnej jednoty hrozí, no zároveň má minimálny dopad na situáciu na bojisku.
Menej jedla pre starých
Z dediny Matejče ušlo v utorok asi 2000 ľudí. Podľa odhadov UNHCR môže byť v dedinách, kde sa bojuje, uväznených až 10-tisíc civilistov. Tisícky dedinčanov smerovali do dediny Lipkovo, ktorú ovládajú rebeli. Podmienky sa tu rapídne zhoršujú. Podľa starostu Hysamedina Haliliho „dochádza jedlo aj voda“.
„Obmedzili sme prídely jedla starším ľuďom, takže pre ostatných je viac,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Reuters. Vláda chce zaistiť evakuáciu civilistov za pomoci Medzinárodného Červeného kríža.
UCK včera nevyužila ponuku bezpečného odchodu do Kosova, ktorú jej dala macedónska vláda. Líder vzbúrencov prezývaný Sokoli hovorí, že ak politici neprijmú podmienky mierového plánu z Prizrenu, boje budú pokračovať.
(reuters, bj)