Vo vyspelých krajinách je to 400 až 470 bytov, a keby sme sa im chceli vyrovnať, potrebovali by sme ďalších 500-tisíc bytov.
Mladí ľudia v súčasnosti nemajú veľa šancí, ako sa dostať k bytu. Nepomáha ani osvedčená metóda z komunizmu – vstúpiť do armády alebo polície výmenou za byt. Dnes veliteľ novému profesionálnemu vojakovi medzi prvými informáciami oznámi: Nečakajte, že budete mať byt.
Analytici hovoria, že do bytovej krízy sa Slovensko dostalo nerešpektovaním základných ekonomických pravidiel nielen v uplynulých desaťročiach, ale aj v posledných rokoch.
V minulosti sa potláčanie súkromného vlastníctva a nerešpektovanie individuálnych potrieb a nárokov obyvateľov prejavilo v hromadnej výstavbe bytových domov, často v nevhodnej regionálnej, veľkostnej a technickej štruktúre. Za niekoľko desiatok rokov štátneho opatrovníctva si ľudia na lacné bývanie zvykli a väčšine Slovákov chýba pocit spoluzodpovednosti za zvýšené náklady na bývanie. Problém spočíva aj v tom, že byt a jeho prevádzka sa stáva pre bežného človeka najväčšou životnou investíciou.
Podľa údajov z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja bolo na Slovensku v roku 1991 pri poslednom sčítaní 1 617 828 trvalo obývaných bytov a ďalších 151 005 bytov, ktoré neboli trvalo obývané. Z celkového počtu bolo 811 440 bytov (50,2 percenta) v rodinných domoch, 799 624 bytov (49,4 percenta) v bytových domoch a 6 764 bytov (0,4 percenta) v ostatných budovách. (rf)
Tematicky príbuzné článkyNájomné byty nie sú, ale môžete si požičať na vlastný AKÉ SÚ CENY DVOJIZBOVÝCH BYTOV
Ani realitná kancelária nie je zárukou
Realitku si treba dôkladne overiť
Praktický príklad
Chcete bývať v Starom Meste? Ťažko.
Kde bývali predtým ľudia z nových bytov v Starom Meste
Cesty, ako sa dostať k bytu „zadarmo“
Squatteri žijú bez povolenia
Byt ako dedičstvo
Nitra
Žilina
Banská Bystrica
Košice