BUDAPEŠŤ – Diskusia o rozšírení NATO sa konečne začala aj vnútri aliancie. Na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Budapešti sa hovorilo o rozšírení.
Potvrdil to slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Doteraz sa o tejto téme diskutovalo len v jednotlivých štátoch aliancie, nie v bruselskej centrále NATO.
„Neformálna diskusia tu už je. Už sa hovorí o jednotlivých možnostiach a takto intenzívne sa začalo práve tu v Budapešti,“ povedal na otázku SME Kukan.
Naďalej sa však podľa neho hovorí o viacerých scenároch. Najčastejšie sa spomína alternatíva SLO – SLO, teda rozšírenie o Slovensko a Slovinsko.
V Budapešti sa opäť potvrdilo, že Slovensko je v pozícii lídra kandidátskych krajín. Pri rokovaniach ministrov takzvanej Vilniuskej deviatky (deväť kandidátov plus Chorvátsko) s americkým ministrom zahraničia Colinom Powellom hovoril Kukan v mene celej skupiny.
Naša pozícia mala podľa neho viacero dôvodov: všeobecne sa uznáva, že sme jedným z najvážnejších kandidátov, k dobrému menu nám vraj pomohla aj úspešná bezpečnostná konferencia v Bratislave. Kukan však pripustil, že „boli veľké diskusie, kto a koľkí budú hovoriť“.
Colin Powell včera zopakoval postoj všetkých členských krajín NATO: aliancia chce v budúcich rokoch pozvať ďalšie krajiny, geografická poloha nemôže byť prekážkou. Táto pasáž sa vníma ako jasný signál, že šancu na vstup majú aj tri pobaltské krajiny – napriek odporu Ruska.
Podľa Kukana sa hovorilo výraznejšie o možnosti prizvať troch až siedmich kandidátov. Takmer s určitosťou sa dá vylúčiť možnosť, že by vstúpila len jedna krajina.
Minister zahraničia Eduard Kukan včera šéfovi americkej diplomacie Colinovi Powellovi povedal, že kandidáti do NATO by boli veľmi radi, keby „aliancia vymenila formuláciu, že rozširovať sa bude v nadchádzajúcich rokoch, a namiesto toho by konkrétne povedala: november 2002 Praha“.
K šanciam Slovenska sa včera vyjadril aj generálny tajomník NATO George Robertson. Na rozdiel od rozhovoru pre predchádzajúce číslo týždenníka Domino fórum nezopakoval, že náš vstup neovplyvnia výsledky parlamentných volieb. Obmedzil sa na formuláciu, že nechce zasahovať do slovenských vnútropolitických záležitostí. Zopakoval len, že o pozvánke rozhodne pripravenosť kandidátov a oddanosť demokratickým hodnotám, ktoré vyznáva aliancia.
Podľa Kukana tak Robertson poprel svoj predošlý výrok. Kukan pritom poznamenal, že Robertson je jediným predstaviteľom aliancie, ktorý naznačil možnosť, že výsledok volieb neovplyvní náš vstup.
MATÚŠ KOSTOLNÝTematicky príbuzný článok
NATO a EÚ spolu – témou európska bezpečnosť