BRATISLAVA – Deň pred nástupom nového ministra vnútra sa v policajnom zbore začala vojna o prežitie vo funkciách.
Agentúra TASR predvčerom vydala informáciu o obvinení niekoľkých policajtov, ktoré inšpekcia ministerstva vnútra odovzdala generálnej prokuratúre len deň pred nástupom nového ministra. Malo ísť o zástupcu šéfa vyšetrovateľov Jozefa Šáteka a sedem ďalších policajtov. Informácia sa týkala aj advokáta Romana Kvasnicu a údajného podozrenia, že zámerne vymáhal pohľadávky pre VSŽ v ich neprospech.
Šéf inšpekcie Anton Rázga, o odchode ktorého sa už dlhšie hovorí, pre SME povedal, že spis nebol podaný deň pred nástupom nového ministra zámerne. „S generálnou prokuratúrou sme to konzultovali už pred mesiacom a dohodli sme sa na spoločnom postupe. Mali sme spracovať informáciu o postupe niektorých policajtov, ale keďže som bol dva týždne na služobnej ceste, tak som to urobil až teraz.“ Podľa Rázgu podnet na inšpekciu dal policajný prezident Ján Pipta.
Problémom sa na neverejnom rokovaní zaoberala včera poobede aj vláda.
Kvasnica v rozhovore pre SME dal celú kauzu nepriamo do súvislosti s tým, že jeho telefón nezákonne odpočúvala finančná polícia, a má informácie aj o tom, že prepisy odposluchov boli distribuované rôznym záujmovým skupinám. Podal preto trestné oznámenia na neznámych páchateľov, no inšpekcia ministerstva vnútra ho v súvislosti s tým doteraz ani nevypočula.
Rázga namieta: „Komisia, ktorá to preverovala, zistila, že všetko bolo v súlade so zákonom.“
Šátek k agentúrnej správe a obvineniam inšpekcie povedal: „V tej dobe som nemal žiadne kompetencie voči vyšetrovaciemu tímu VSŽ Košice.“
Rovnako všetky obvinenia odmieta aj Kvasnica, ktorý síce VSŽ zastupoval, no na vymáhanie pohľadávky od Barkosu nemal právo.
Nevýhodný obchod Kvasnica podľa TASR údajne urobil tým, že so spoločnosťou Barkos, ktorá v čase rezešovského vedenia železiarní predávala ich produkty do zahraničia, dohodol na mimosúdnom vyrovnaní pohľadávky vo výške 26 miliónov dolárov, hoci dlh spoločnosti voči VSŽ bol 75 miliónov.
V dokumente z predstavenstva VSŽ, ktorý má SME k dispozícii, sa však uvádza, že právnická firma Linklaters and Alliance, ktorá v tomto prípade VSŽ zastupovala, odporučila z viacerých dôvodov práve mimosúdne vyrovnanie. Toto rozhodnutie potvrdila poradenská firma konzorcia veriteľských bánk VSŽ Pricewaterhouse Coopers aj dozorná rada železiarní.
Nový minister vnútra Ivan Šimko počas vymenúvacieho ceremoniálu k tomuto problému povedal len toľko, že najprv bude konať a až potom rozprávať. Šimko sa však kauzou už zaoberá a podľa jeho slov je možné, že sa žiadne podozrenia nepreukážu. (ldi)