
Ortodoxní židia sa včera na pohrebe lúčili s priateľom, ktorý zahynul pri atentáte v Jeruzaleme. FOTO - REUTERS
Odpoveď Izraela na tento útok bude pravdepodobne veľmi rýchla a tvrdá. Ako chce v takýchto situáciách židovský štát reagovať, rozhodol izraelský kabinet po utorkovom atentáte v Jeruzaleme, pri ktorom prišlo o život 19 ľudí.
Izrael bude pri každej novej teroristickej akcii postupne obsadzovať územie palestínskej samosprávy a ponechá si ho dovtedy, kým sa terorizmus neskončí. Toto rozhodnutie izraelskej vlády včera armáda aj začala plniť.
Nová stratégia
Okrem obsadenia územia po každom palestínskom útoku pripravuje aj plán na deportáciu niektorých predstaviteľov palestínskej samosprávy. Vodca Jásir Arafat medzi nimi na odporúčanie rozviedky nie je.
Izraelské akcie na palestínskych územiach boli doteraz krátke a dočasné - s výnimkou operácie Obranný štít v apríli. Podľa izraelského denníka Haarec vláda rozhodla, že pri každom novom samovražednom atentáte bude odveta „tvrdšia“.
Izraelské jednotky obsadili včera tri palestínske mestá. Vojaci prišli do Džanínu a susedného utečeneckého tábora s vybavením, ktoré poukazuje na to, že tam ostanú dlhšie: súčasťou konvoja boli obytné prívesy a nákladné autá s plošinami používané pri budovaní základní. Operácia v Nábuluse a Kalkilíji mala kratšie trvanie. V Nábuluse zatkli troch podozrivých radikálov a v Kalkilíji vyhlásili zákaz vychádzania a prehľadávali domy.
Vlna zatýkania
Vo vnútri Izraela polícia za uplynulých 24 hodín zatkla 1200 Palestínčanov, ktorí nemali povolenie na pobyt. Budú vyhostení alebo postavení pred súd.
Palestínska samospráva tvrdí, že tieto akcie povedú k ďalšiemu krviprelievaniu. Minister miestnej správy Sájib Irikát ich označil za „plnenie tajného plánu izraelského premiéra Ariela Šarona na reokupáciu celého územia“. Veliteľ palestínskych bezpečnostných síl tvrdí, že kým izraelská armáda operuje na palestínskych územiach, palestínski policajti si nemôžu robiť svoju prácu - zatýkať osoby zodpovedné z atentátov. Skupina palestínskych politikov včera vyzvala radikálne skupiny, aby prestali posielať samovrahov do Izraela. Medzi signatármi bola poslankyňa Hanan Ašrávíová a koordinátor pre Jeruzalem Sarí Nusajbí.
Americká ponuka
Americký prezident George Bush po atentáte odložil dlho očakávaný zásadný prejav o nových amerických návrhoch na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Biely dom však zdôraznil, že jeho obsah to nezmení. Hovorí sa, že Bush by mal Palestínčanom ponúknuť vytvorenie provizórneho štátu na 40 percentách západného brehu Jordánu po tom, čo zrealizujú overiteľné reformy. Toto územie je dnes pod správou palestínskej autonómie. Niektoré zdroje spomínali už september tohto roku. O definitívnych hraniciach sa má rozhodnúť neskôr, do troch rokov. Podľa AFP sa časť washingtonských politikov vedená ministrom zahraničia Colinom Powellom snaží mierový plán presadiť, ale osoby okolo ministra obrany Donalda Rumsfelda sú proti. Jordánsko a Egypt žiadajú Busha, aby „USA vypracovali záväzný harmonogram na ukončenie izraelskej okupácie“. Bushov návrh môže ovplyvniť aj rozhodovanie vo vnútri Izraela, keď sa v ňom dotkne aj izraelských osád a územia, na ktorom by mal byť teoreticky vytvorený palestínsky štát.
(čtk, reuters)