
Kubánsky prezident Fidel Castro podpisuje referendum, podľa ktorého by sa socializmus mal stať „nedotknuteľným“. FOTO - ČTK/AP
Až „neuveriteľných“ 99 percent Kubáncov podľa agentúrnych správ písomne podporilo petíciu na podporu ústavného dodatku, ktorý hovorí o nedotknuteľnosti socialistického režimu na Kube. Kubánsky líder Fidel Castro výsledok označil za politické víťazstvo, keďže dokument podporilo 98,97 percenta z 8,2 milióna oprávnených voličov. Odkiaľ toto číslo vzal, agentúry neinformovali.
Oficiálne miesta organizovanie referenda označili za reakciu kubánskeho ľudu na nedávne výroky amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý povedal, že viac ako 40 rokov starú americkú politickú líniu voči Havane nezmení. Za krkolomným presvedčením o dokonalosti karibského komunizmu sa ale podľa disidentských kruhov skrýva facka pre tzv. projekt Varela. Ten predstavuje opozičnú petíciu, v ktorej takmer 11-tisíc Kubáncov pred mesiacom žiadalo členov parlamentu o ústavné prodemokratické zmeny. Podľa pozorovateľov citovaných kubánskymi exilovými denníkmi na Floride bolo preto iba otázkou času, aký arzenál si Castrov režim proti disidentskej iniciatíve vyberie.
Podľa hesla „klin sa vyráža klinom“ zvolala nomenklatúra referendum, v ktorom Kubáncov vyzvala, aby sa postavili na stranu takej ústavnej reformy, ktorá by socialistický režim urobila „nedotknuteľným“. Rozdiel medzi oboma referendami je pritom obrovský.
Zatiaľ čo v prípade projektu Varela režim účastníkov petície priamo zastrašoval, v Castrovom referende zase podľa nezávislého kubánskeho spravodajského servera Cubanet moc na ľudí doslova tlačila, aby iniciatívu podpisovali.
Ak po projekte Varela oficiálne médiá ani neštekli, v prípade referenda za „socialistickú nedotknuteľnosť“ režim presviedčal všade. Cubanet napríklad informoval, že v Manague si funkcionári miestneho Výboru na ochranu revolúcie (CDR) obyvateľov mesta pozvali do parku, aby im tam vyložili všetky „výdobytky 43 rokov socializmu“. No a kvôli príhovoru amerického prezidenta sa vraj okrúhle stoly organizovali aj v tých najzapadnutejších dedinách. V iných mestách, najmä v Havane, zase platilo: „Podpíš, aby si nepútal pozornosť“.
Drvivá väčšina oslovených Kubáncov si ale podľa serveru Cubanet či spravodajcov kubánskych denníkov na Floride myslela o referende svoje. Zhodne tvrdili, že ak podpíšu, alebo nie, v straníckej centrále si aj tak stanovia takú cifru, aká sa im bude pozdávať.
(taa)