Vlani bol prílev priamych zahraničných investícií druhý najvyšší v histórii Slovenska

Priame zahraničné investície (PZI) na Slovensko sa v minulom roku v medziročnom porovnaní znížili napriek pokračujúcej privatizácii o 40 percent a dosiahli 57,342 miliardy korún. Ich podiel na hrubom domácom produkte pritom klesol z 10,8 percenta v roku .

Priame zahraničné investície (PZI) na Slovensko sa v minulom roku v medziročnom porovnaní znížili napriek pokračujúcej privatizácii o 40 percent a dosiahli 57,342 miliardy korún. Ich podiel na hrubom domácom produkte pritom klesol z 10,8 percenta v roku 2000 na minuloročných 5,9 percenta. V nominálnom vyjadrení však prestavovali druhý najvyšší objem v doterajšej histórii Slovenska. Najvyššie boli práve v roku 2000 aj vďaka predaju Slovenských telekomunikácií, keď predstavovali 93,872 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hybnou silou investícií na Slovensku bola vlani predovšetkým privatizácia finančného sektora. „Vďaka akvizícií Všeobecnej úverovej banky talianskou IntesaBci sa Taliansko stalo najvýznamnejším investorom podľa krajiny investora v roku 2001, nasledované Rakúskom vďaka kúpe Slovenskej sporiteľne,“ skonštatoval analytik Slavie Capital Pavol Ondriska. Ako dodal, investície na zelenej lúke sú však stále nedostatočné, čo je odrazom viacerých krokov z minulosti.

Situácia, keď väčšinu priamych zahraničných investícií tvoria privatizačné príjmy, sa podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu s výnimkou Maďarska výraznejšie neodlišuje od ďalších krajín regiónu. Napriek v súčasnosti porovna-teľným zvýhodneniam pre zahraničných investorov však zostáva Slovensko v porovnaní napríklad s Českou republikou na nižšej úrovni. Podľa slov analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej má totiž väčšiu váhu stabilita politického prostredia, vymáhateľnosť práva, kvalitné zákony, ako aj nízka miera byrokracie. Jedným zo spôsobov ako čo najviac zvyšovať prílev PZI neprivatizačného charakteru budú v budúcnosti podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého okrem už existujúcich daňových zvýhodnení aj kvalitné ľudské zdroje. Tie budú musieť osloviť investorov a predať miestne prostredie. „Samozrejmou nevyhnutnosťou je rozumná výstavba infraštruktúry,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto roku analytici očakávajú rekordnú hodnotu investícií. Vrcholiaci proces privatizácie spôsobí podľa Pregu prílev priamych zahraničných investícií v blízkosti úrovne 4 miliardy dolárov. „Týmto sa SR vo vyjadrení prílevu priamych zahraničných investícií na hlavu dostane na jedno z popredných miest v regióne strednej a východnej Európe,“ povedal. Celkové priame zahraničné investície spolu s investíciami neprivatizačného charakteru by podľa Pätoprstého mali dosiahnuť približne 17 percent hrubého domáceho produktu. Ako zdôraznil Prega, z hľadiska momentálnej zahranično-ekonomickej stability spôsob prílevu investícií nie je rozhodujúci. „Samotný fakt rekordného prílevu investícií v tomto roku je z krátkodobého hľadiska postaču-júcim faktorom na zachovanie menovej stability,“ povedal. Prílev privatizačných príjmov sa pritom uskutoční mimo devízového trhu a ich priamy vplyv tak bude značne utlmený. „Výrazný nárast devízových rezerv však aj napriek tomu posilní externú pozíciu Slovenska, čo výrazne znižuje krátkodobé riziká pre kurz domácej meny,“ uviedol Prega.

SkryťVypnúť reklamu

Kritickejší bude podľa analytikov rok 2003, kedy je naplánované ukončenie len jednej veľkej privatizácie - Slovenských elektrární. „Aj keď odhad ceny SE by bolo zatiaľ lotériou, prílev investícií by mal predstavovať maximálne 4 až 5 percent hrubého domáceho produktu, kým schodok bežného účtu v lepšom prípade 6 percent,“ povedal Pätoprstý. Mierny prebytok celkovej platobnej bilancie z roku 2001 a značný plánovaný prebytok v roku 2002 by sa tak podľa neho mohol prehupnúť do mierneho deficitu v roku 2003 a udržať sa aj počas najbližších rokov.

(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 693
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 484
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 482
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 470
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 530
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu