
Český prezident Václav Havel šéfa sociálnych demokratov Vladimíra Špidlu vypočul. FOTO - ČTK
Do týždňa bude o výsledkoch rozhovorov informovať Havla.
„Začnem rokovanie s Koalíciou po rokovaní nášho politického grémia,“ povedal po schôdzke na Hrade Špidla. Rokovať by sa malo začať dnes podvečer.
Predstavitelia Koalície potvrdili, že sú pripravení dohodnúť sa, dokonca aj bez podmienok. „Ponúkame 31 mandátov na podporu prípadnej spoločnej vlády,“ povedal podpredseda KDU-ČSL Milan Šimonovský. Ani pravicová Únia slobody nechce klásť prekážky. „Ideme s cieľom dohodnúť sa a vládu zostaviť,“ povedal Karel Kühnl.
S poslancami unionistov a ľudovcov by sa sociálni demokrati v dolnej komore parlamentu mohli spoľahnúť na 101 hlasov. Prezident dal niekoľkokrát najavo, že by bol radšej, keby sa podarilo zostaviť väčšinovú vládu.
Jasne sa vyjadril včera aj predseda ODS Václav Klaus: „Ak vznikne vláda 101, určite ju nepodporíme,“ povedal. ODS včera vyjadrila veľmi silné obavy, že ČSSD komunistom výmenou za podporu svojej vlády umožní, aby zasadli vo vedení parlamentu a v čele niektorých výborov. Doteraz sa vždy funkcie v parlamentných výboroch rozdeľovali bez komunistov. Špidla síce vylučuje rokovania s KSČM o budúcej vláde, ale pripustil, že komunisti by mohli dostať funkcie v parlamente. „Princíp pomerného zastúpenia v snemovni, zvolenej na základe pomerného volebného systému, považujeme za správny a jeho realizáciu by sme sa snažili naplniť,“ povedal Špidla.
Ak budú rokovania ČSSD s Koalíciou úspešné, prezident predpokladá, že sa Špidla stane premiérom. Až potom ho prezident poverí zostavením vlády. Havel včera tiež zvolal zasadanie novej Poslaneckej snemovne. „Je zvolaná na 21. júna,“ uviedol. Kedy konkrétne snemovňa v novom zložení po prvý raz zasadne, však záleží na jej doterajšom predsedovi Václavovi Klausovi . Očakáva sa, že noví poslanci by mohli po prvý raz do lavíc zasadnúť 10. júla.
(mch, čtk)
Strany premýšľajú, ako ďalej
Šéf sociálnych demokratov Vladimír Špidla je pripravený na dlhé vyjednávania o zostavení vlády. Jeho rozhodnutie ovplyvní situácia v stranách, ktoré sa dostali do parlamentu.
ČSSD - Víťaz volieb má na výber. Názory na to, ako zostaviť vládu, sa rôznia. Špidla zatiaľ myslí spojenectvo s Koalíciou vážne. Hlasy za menšinovú vládu, ktorá by hľadala podporu aj u komunistov, sú zatiaľ u socialistov slabšie. Silnému ľavicovému krídlu by tichá podpora od KSČM neprekážala. Bohumínske rozhodnutie staré sedem rokov však strane zakazuje spojenectvo s komunistami.
ODS - Po porážke sa musí najprv pozviechať. Václav Klaus nechal iniciatívu víťazom - „nikam sa nehrniem“. Strana sa pripravuje na opozičnú prácu a rozmýšľa, ako ďalej. Napriek tomu si niektorí analytici myslia, že aj občianski demokrati by napokon mohli skryte či otvorene podporovať sociálnych demokratov v parlamente.
KSČM - Volebný úspech im dodal sebavedomie. Dávajú najavo, že je najvyšší čas, aby vyšli z politickej izolácie - od roku 1989 nezastávali žiadny oficiálny post v parlamente. Podľa Mf Dnes sa špekuluje, že za tichú podporu menšinovej vlády ČSSD by mohol dostať ich šéf Miroslav Grebeníček vysoký parlamentný post.
Koalícia - Zoskupenie stredoľavicových ľudovcov a pravicových unionistov zachráni pred zánikom asi len účasť vo vláde. O spojenectvo s ČSSD stoja. Problémy môže spôsobiť nerovnováha v poslaneckom klube, kde majú jednoznačnú väčšinu ľudovci. Ich šéf Cyril Svoboda však už povedal, že by sa stoličky vo vláde delili medzi obe strany rovnako. (mch)