
V juhotalianskom San Giovanni in Rotondo bolo nedeľňajšie svätorečenie pátra Pia dôvodom na oslavy.
FOTO - REUTERS
Páter Pio alias Francesco Forggione sa narodil 25. mája 1887. Mníšsky habit si navliekol v roku 1903 a vzal si meno Pio. Po niekoľkých rokoch skončil v juhotalianskom kláštore San Giovanni in Rotondo, kde prežil prakticky celý život. Tam zažil tvrdé cirkevné prenasledovanie i zatracovanie. Práve tam sa cirkevní hodnostári i novinári chodievali pozerať na jeho stigmy na rukách i nohách - rany po Kristovom ukrižovaní, ktoré mal od roku 1918 až do poslednej omše pred svojou smrťou. Hore ho považovali za simulanta, dole za zázračného chlapíka. Lekári si „zázračné“ rany nevedia doteraz vysvetliť.
Okrem stigiem v očiach cirkevných predstaviteľov sympatický páter, známy svojským humorom, upadol do nemilosti kvôli peniazom. Do spovednice mu dokonca namontovali mikrofóny. Definitívnu bodku za vatikánskym ťažením však napokon urobil pápežský vyslanec Carlo Maccari, ktorý o pátrovi povedal, že je to obyčajný intrigán, ktorý si nakupuje novinárov, zvádza ženy, kupuje luxusné habity a žiada špeciálne jedlá.
Rehabilitácia prišla až na sklonku života a vyslovil ju pápež Pavol VI., ktorý o kapucínovi povedal, že to bol dobrý katolík. Páter Pio zomrel 23. septembra 1968 a pred smrťou stihol povedať, že „pozornosti sa nevyhnem ani po smrti“. Mal pravdu.
Nová vlna popularity prišla, keď sa mu začali pripisovať zázraky z vyliečenia, ktoré vraj zažil aj útočník talianskeho futbalového výberu z roku 1990 Toto Schilacci. Hráč sa nevedel zbaviť zranenia na chrbtici. Niekto mu poradil, aby sa išiel liečiť do San Giovanni in Rotondo, a bolesti prešli.
Svätorečenie však Vatikán zakladá na iných dvoch prípadoch. Prvým je istý sedemročný chlapec, ktorý sa v roku 2000 uzdravil vraj vďaka modlitbe k pátrovi, v druhom prípade ide o zázračne vyliečenú ženu.
Rekordne rýchly proces blahorečenia a neskôr svätorečenia sa začal v roku 1983. Možno ho chcel urýchliť i súčasný pápež Ján Pavol II., ktorý sa s pátrom stretol. V nedeľu spomenul, že bol vždy presvedčený o tom, že ide o svätca.
Pre súčasné Taliansko je populárny páter spájajúcou osobnosťou. Keď Ján Pavol II. v nedeľu odrecitoval formulku, ktorou Pia vysvätil, svätopeterské námestie praskalo vo švíkoch - prišlo takmer 250-tisíc ľudí. Význam svätorečenia ešte viac znásobuje to, že v prvých radoch na ceremónii nechýbali politickí predstavitelia ľavice i pravice - medzi nimi premiér Silvio Berlusconi, ale aj známy xenofób a populista Gianfranco Fini.
Svätorečenie sledovali aj v San Giovanni in Rotondo, kde populárny kapucín pôsobil. Toto kedysi zaostalé a dnes asi 26-tisícové mestečko má svätcovi za čo vďačiť. Páter tam svojho času založil nemocnicu, ktorá sa časom premenila na akúsi fabriku zázrakov. Dnes sa okolo nej rozrástli reštaurácie a asi stovka hotelov. Zapadnutá dedina sa razom premenila na centrum náboženskej turistiky, štatistikami porovnateľné s francúzskymi Lourdami či portugalskou Fatimou.